dzwiwna sprawa z chłodzeniem/...i temperaturą

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

dzwiwna sprawa z chłodzeniem/...i temperaturą

Postprzez HuluMa » Cz cze 07, 2018 8:10 pm

Siema Pany,
piszę bo jest dziwna sprawa u mnie w moto.
Wszystko było ok itp ale dzisiaj po wyciagnieciu moto z garażu i lokalizowaniu wycieku płynu chłodzącego, uszczelka przy pompie wody. Spuściłem cały płyn i wyeliminowałem wyciek. skręciłem wszysko do kupy i odpaliłem moto żeby odpowietrzyć. I co i nic zrobiłem tak jak jest to opisane itp czyli zalałem korkiem wlewu płyn po stan. odpaliłem moto na chwile, zgasiłem dolałem płynu i dalej odpaliłem wentylator sie nie właczył próbowałem na ostro też nie wiec twierdze że się spierdzielił. mniejsza z tym..wymieni zamówiłem juz nastepny ale nie o to mi chodzi.. chodzi o to że moto stało dłuzsza chwile i co i na zegarach temperatura ledwo drgneła na wskazówce a weże i obudowa termostatu były\a tak gorąca ze wyłaczyłem bo myslalem ze coś zaraz rozsadzi.... i moje pytanie brzmi czy termostat sie spierdzielił i jest ciągle otwarty/zamknięty. czujnik działał mam drugi podgrzewałem go i dalej nic nie drgneło wiec nie wiem o co chodzi. Może ktoś miał podobny problem..??
HuluMa
Użytkownik
 
Posty: 22
Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 4:20 am
Imię: Damian
Motocykl: CBF 500
W siodle: <100 kkm

Re: dzwiwna sprawa z chłodzeniem/...i temperaturą

Postprzez rupert » Cz cze 07, 2018 8:29 pm

Obrazek
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: dzwiwna sprawa z chłodzeniem/...i temperaturą

Postprzez mirek_pl » Cz cze 07, 2018 9:39 pm

HuluMa napisał(a): wentylator sie nie właczył próbowałem na ostro też nie wiec twierdze że się spierdzielił. mniejsza z tym..wymieni zamówiłem juz nastepny ale nie o to mi chodzi..


IMO szybciej uzyskasz pomoc jeżeli informacje, które chcesz przekazać zostaną zrozumiane.

Co znaczy, że próbowałeś na ostro?

Wentylator załączy się, kiedy czujnik zamontowany na chłodnicy będzie krzyczał, że jest mu za ciepło, tzn, że płyn w chłodnicy osiągnął maksymalną temperaturę.
Jeżeli układ jest zapowietrzony (zimna chłodnica) to nie ma szans na załączenie wentylatora.

Po tym co zrozumiałem, wydaje mi się, iż nie masz wystarczającej ilości płynu w układzie albo rzeczywiście uszkodzony termostat. Ponieważ bardzo łatwo sprawdzić sprawność termostatu, wymontuj go, wrzuć do szklanki z gotującą się wodą i zobacz czy się otworzy. Jeżeli się otworzy to wiadomo, jest sprawny.

Nie wiem jak mówi instrukcja odnośnie zalewania układu w Hondzie natomiast ja zawsze postępuje w zbliżony sposób czy to w moto czy w aucie:

1. Zalewam układ do maksymalnego poziomu (dobrze jest ponaciskać węże).
2. Odpalam silnik ale nie tylko na chwile a do czasu aż termostat się otworzy (oczywiście kontrolując stan płyny i naciskając od czasu do czasu węże)
3. Po otwarciu termostatu uzupełniam płyn, znów naciskam węże by wypchnąć powietrze.
4. Kontroluje czy się wszystko równomiernie nagrzewa (chłodnica, przewody itp) Jeżeli tak to pozwalam silnikowi pracować tak długo, aż się załączy wentylator.
5. Później gaszę, po przestygnięciu uzupełniam płyn do odpowiedniego poziomu
W aucie trzeba odpowietrzyć nagrzewnicę ale to już jest różnie w zależności od producenta.

pozdrawiam
mirek_pl
Użytkownik
 
Posty: 41
Dołączył(a): Pt wrz 08, 2017 6:20 am
Lokalizacja: Sieradz
Imię: Mirek
Motocykl: CBF500N
W siodle: <100 kkm

Re: dzwiwna sprawa z chłodzeniem/...i temperaturą

Postprzez HuluMa » Pt cze 08, 2018 4:26 am

Nie wiem może i chaotycznie to napisałem ale jak jest napisane ze temperatura aż parzy to wentylator powinien się włączyć.. jeśli nie jest zrozumiałe ze podłączyłem wentylator na ostro to proszę napisać jak go sprawdzić czy jest sprawny ?? Bo podpinając bezpośrednio do Alu nie zakręcił ani raza wiec jest uszkodzony mniemam tak twierdzić ??
HuluMa
Użytkownik
 
Posty: 22
Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 4:20 am
Imię: Damian
Motocykl: CBF 500
W siodle: <100 kkm

Re: dzwiwna sprawa z chłodzeniem/...i temperaturą

Postprzez HuluMa » Pt cze 08, 2018 4:34 am

rupert napisał(a):Obrazek


Nie obrażając nikogo ktoś jeśli nie ma opisane w podpunktach tylko ciągiem ze znakami interpunkcyjnymi ma problem z przeczytaniem to cos jest nie tak. Bo nie umiem dokładnie w inny sposób tego opisać ale nie będę się tłumaczył.
HuluMa
Użytkownik
 
Posty: 22
Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 4:20 am
Imię: Damian
Motocykl: CBF 500
W siodle: <100 kkm

Re: dzwiwna sprawa z chłodzeniem/...i temperaturą

Postprzez Krzyhu » Pt cze 08, 2018 4:57 am

HuluMa napisał(a):(...) nie zakręcił ani raza wiec jest uszkodzony mniemam tak twierdzić ??


Jakbyś chciał coś ode mnie kupić, to bym Cię uznał za przekręt nigeryjski. ;)
Avatar użytkownika
Krzyhu
Użytkownik
 
Posty: 136
Dołączył(a): Pt lis 18, 2011 6:46 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 41
Motocykl: XJ600S '97
W siodle: <100 kkm

Re: dzwiwna sprawa z chłodzeniem/...i temperaturą

Postprzez goramo » Pt cze 08, 2018 6:29 am

Krzyhu napisał(a):
HuluMa napisał(a):(...) nie zakręcił ani raza wiec jest uszkodzony mniemam tak twierdzić ??


Jakbyś chciał coś ode mnie kupić, to bym Cię uznał za przekręt nigeryjski. ;)



:lol:
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8488
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: dzwiwna sprawa z chłodzeniem/...i temperaturą

Postprzez HuluMa » Pt cze 08, 2018 7:47 am

Krzyhu napisał(a):
HuluMa napisał(a):(...) nie zakręcił ani raza wiec jest uszkodzony mniemam tak twierdzić ??


Jakbyś chciał coś ode mnie kupić, to bym Cię uznał za przekręt nigeryjski. ;)


No to wytłumacz mi zasadę sprawdzenia wiatraka ?? Jak go masz sprawdzić jeśli nie jesteś pewien działania??
HuluMa
Użytkownik
 
Posty: 22
Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 4:20 am
Imię: Damian
Motocykl: CBF 500
W siodle: <100 kkm

Re: dzwiwna sprawa z chłodzeniem/...i temperaturą

Postprzez HuluMa » Pt cze 08, 2018 7:57 am

Dobra proszę o zamknięcie tematy i usunięcie mnie z forum bo na ścigaczy bez problemu udzielają odpowiedzi bez jakiś pierdol
HuluMa
Użytkownik
 
Posty: 22
Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 4:20 am
Imię: Damian
Motocykl: CBF 500
W siodle: <100 kkm

Re: dzwiwna sprawa z chłodzeniem/...i temperaturą

Postprzez zbyhu » Pt cze 08, 2018 8:17 am

HuluMa napisał(a):Nie wiem może i chaotycznie to napisałem ale jak jest napisane ze temperatura aż parzy to wentylator powinien się włączyć.. jeśli nie jest zrozumiałe ze podłączyłem wentylator na ostro to proszę napisać jak go sprawdzić czy jest sprawny ?? Bo podpinając bezpośrednio do Alu nie zakręcił ani raza wiec jest uszkodzony mniemam tak twierdzić ??


A czy wrzątek Cię parzy?
Bo wrząca woda to jeszcze za mało, aby uruchomić włącznik wentylatora w chłodnicy. Testowałem kiedyś taki czujnik, w gotującej się wodzie nie zadziałał. W gorącym płynie chłodniczym, który punkt wrzenia ma powyżej 100 stopni, już zadziałał. Także fakt, że przewody chłodnicze Cię parzą, to jeszcze nie dowód, że wentylator już powinien się włączyć.

Jeśli wentylator podłączony na krótko do akumulatora nie działa, to faktycznie może być zjeba**y ;). Podłączyłeś go pomijając wszelkie inne elementy, bezpośrednio do klem akumulatora? Polaryzacji nie pomyliłeś?
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości