Switch to full style
Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla

Regulamin działu

Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.
Odpowiedz

Re: Honda CBF500A problem z zasilaniem

Wt paź 02, 2018 4:09 pm

Michał1992 napisał(a):Co masz na myśli mówiąc popatrz? W jaki sposób sprawdzić czy działa? Na pewno sprawdzę czy bezpiecznik się nie przepalił...

"Popatrz" czyli sprawdź czy działa. Zwierając na krótko styki, dowiesz się czy rozrusznik zakręci.
Proste.

Re: Honda CBF500A problem z zasilaniem

Wt paź 02, 2018 6:43 pm

Jak cyka spróbuj bujać mocno motocyklem na biegu. Do tyłu do przodu. Może rozrusznik się zawiesza.

Re: Honda CBF500A problem z zasilaniem

Śr paź 03, 2018 8:23 am

Motocykl odpalił z pychu, niestety po wyłączeniu silnika dalej przekaźnik cyka, a rozrusznik nie rusza.
Mam prośbę o info - w jaki sposób i które kable mam zewrzeć do akumulatora na krótko, żeby rozrusznik odpalił? Wyciągnąłem przekaźnik rozrusznika, były do niego przykręcone dwa kable z metalową końcówką - któryś z nich należy przyłożyć do (+)? Zamówiłbym ten przekaźnik, ale chcę mieć pewność, że to on nawalił - da się to jakoś sprawdzić?
Zastanawia mnie też jedna rzecz - jeżeli poprzedni akumulator uszkodził przekaźnik, to czemu nie przepalił się ten bezpiecznik 30A?

Re: Honda CBF500A problem z zasilaniem

Śr paź 03, 2018 8:49 am

Akumulator nie uszkodził przekaźnika.
Raczej przekaźnik się zużył/wypalił bo rozrusznik mocno obciąża styki.
Bezpiecznik 30A chroni przed zwarciem, lub nadmiernym poborem prądu w obwodzie sterowania rozrusznikiem.

Przekaźnik "cyka" bo nie zwiera styków którymi płynie prąd z akumulatora do rozrusznika.
Znajdź przewód który idzie od rozrusznika do przekaźnika, i zewrzyj go na chwilę z "+" akumulatora.
Jeśli zakręci, to masz rozwiązanie problemu.

Oczywiście połączenia masy akumulatora i rozrusznika sprawdziłeś ?

Re: Honda CBF500A problem z zasilaniem

Cz paź 04, 2018 2:44 pm

Sprawdziłem napięcie przy kablu, który odchodzi od przekaźnika do rozrusznika- napięcie na kablu zarówno przy przekaźniku jak i przy rozruszniku jest ok. Podłączyłem na krótko do rozrusznika, nic nie kręci, więc to chyba on uległ awarii.
Odkręcę go w sobotę i obejrzę - może macie jakiś pomysł co mogło się stać?
Ciekawi mnie tylko, czy te wcześniejsze problemy z całkowitym zanikiem zasilania (po wciśnięciu przycisku start było cyknięcie od przekaźnika i nagle brak zasilania) wynikały ze złego akumulatora, a rozrusznik się zepsuł przypadkowo w tej samej chwili, czy jest ogólnie jakiś problem z elektryką w moto.
W każdym razie obecnie w moto zasilanie jest, przekaźnik cyka przy wciśnięciu, napięcie jest, ale rozrusznik nie żyje.

Re: Honda CBF500A problem z zasilaniem

Cz paź 04, 2018 4:21 pm

"Cykanie" lub ("klikanie" jak kto woli) przekaźnika świadczy tylko o tym, że jego cewka jest sprawna.
Natomiast same styki mogą być uszkodzone/wypalone, i nie przekazują prądu w obwodzie rozrusznika.

Pytanie nr1:
-czy cyknięcie przekaźnika jest pojedyncze i słychać po każdorazowym wciśnięciu przycisku rozrusznika, czy po wciśnięciu tego przycisku przekaźnik "brzęczy" ?

Pytanie nr 2:
- czy podłączyłeś rozrusznik na krótko jakimś dodatkowym grubym przewodem bezpośrednio do akumulatora ?
(jeśli nie kręci, a masa jest ok, to masz zwalony rozrusznik)

Pomiar samego napięcia na stykach niewiele Ci pomoże, ponieważ rozrusznik do pracy potrzebuje dużo prądu.
Napięcie bez obciążenia może wskazywać w normie, ale wystarczy kiepski kontakt, utlenione kable i rozrusznik nie zakręci.

Re: Honda CBF500A problem z zasilaniem

Cz paź 04, 2018 4:39 pm

Pytanie nr 1:
Jest pojedyncze kliknięcie przy każdorazowym wciśnięciu przycisku, nie ma żadnego brzęczenia.

Pytanie nr 2:
Podłączyłem rozrusznik na krótko grubym kablem od samochodu do akumulatora (+). Nie kręci nic, zachowuje się jakby w ogóle nie miał zasilania.

Możliwe jest, że padł i przekaźnik i rozrusznik?

Re: Honda CBF500A problem z zasilaniem

Cz paź 04, 2018 9:01 pm

Jeśli zasilasz rozrusznik plusem z aku samochodowego, to oczywiście minus z tego samego samochodowego aku jest podłączone do masy motocykla? Jeśli tak, i podlaczyles się bezpośrednio do rozrusznika, a ten nie żyje, to problem jest w rozruszniku. Stawiam na szczotki.

Re: Honda CBF500A problem z zasilaniem

So paź 06, 2018 2:21 pm

Cuda się dzieją z tą moją elektryką, dzisiaj rano poszedłem, żeby odkręcić rozrusznik, poluzowałem delikatnie śruby i nagle odpalił... Opcje moim zdaniem są dwie: albo po prostu rozrusznik się przyblokował i jak trochę nim poruszałem to się odblokował albo ten kabel z masą co jest przykręcony do mocowania rozrusznika mógł nie stykać... Tak czy inaczej, wszystko teraz śmiga i mam nadzieję, że to koniec przygód z zasilaniem.

Re: Honda CBF500A problem z zasilaniem

So paź 06, 2018 3:14 pm

Nadal stawiam na szczotki. Też tak miałem. Raz działało, raz nie. Potem przeważnie nie.
Odpowiedz