Termostat

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Termostat

Postprzez maćko » Pn lis 28, 2011 7:27 pm

Zacznę może od tego:
w zeszłym tygodniu zabrałem się za wymianę oleju i zastanowiła mnie jedna rzecz - moto po odpaleniu zaczęło się rozgrzewać i tak przy około 40 st.C dotknąłem głowicy i coś mnie tknęło aby sprawdzić chłodnicę - okazało się, że jest niewiele chłodniejsza - taki objaw sugeruje walnięty termostat (przynajmniej w puszkach) - wytargałem go i zacząłem sprawdzać.
Termostat gdy jest zamknięty delikatnie przepuszcza powietrze- gniazdo zaworu nie jest uszczelniane (metal/metal), a po włożeniu do wrzątku otwiera się normalnie - przy ok. 60 st. się nie otwiera - jutro go dokładnie sprawdzę (punkt otwarcia), ale zastanawia mnie taki mały otwór średnicy ok. 3 mm, który umożliwia przepływ płynu chłodzącego do dużego obiegu niezależnie od temperatury silnika. I tu moje pytanie: czy tak ma być ? Czy ktoś może sprawdzić to w swoim moto - najlepiej w 500, ale wydaje mi się, że 600 i lyter mają podobne - czy ma taki sam objaw ?
Poniżej zdjęcie termostatu - niestety miniaturka (po kliknięciu się otworzy - inaczej nie umiem :bag: )
Obrazek

Pzdr
Romet Pony (motorynka), MZ ETZ 250, Honda XL 125 Varadero, HONDA CBF 500+, Yamaha MT03 660 ccm
Avatar użytkownika
maćko
Miłośnik
 
Posty: 912
Dołączył(a): Cz lip 07, 2011 8:21 pm
Lokalizacja: Mosina
Wiek: 49
Motocykl: MT 03

Re: Termostat

Postprzez Avalon » Cz gru 01, 2011 1:47 pm

Zatem:
"Poszłem" na pólkę z elementami układu chłodzenia (poszłem-blisko, poszedłem- daleko) :cool:
Wszystkie termostaty mają uszczelnienie metal/metal, jedynie pomiędzy obudową a temostatem są gumki. W kilku termostatach znalazłem podobne otworki do tego ze zdjęcia, z tym że dwa termostaty miały w tym otworku jak by kawałek drutu mosiężnego spłaszczonego z dwóch stron by nie wypadł.
Ten mały otworek spełnia jedynie rolę odpowietrznika przy napełnianiu układu chłodzenia. W samochodach "mały" obieg układu chłodzenia to nagrzewnica oraz silnik. W motocyklu nagrzewnicy brak więc mały obieg to w zasadzie sama głowica i blok silnika. Pojemność układu jest mała i chyba dlatego tak szybko termostat się otwiera.
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: Termostat

Postprzez maćko » Cz gru 01, 2011 5:01 pm

Tez trochę poszperałem i wot co zdjełał :naughty: - też zanitowałem ten otworek nitem aluminiowym -test dopiero na wiosnę. Ale z tego co wyczytałem na innych forach (np. TA) to Hondy mają takie otworki w termostatach - dlaczego ? są to domysły ale wieść niesie, że tak jak wspomniałeś moto nie ma jako takiego małego obiegu (chodzi o nagrzewnicę w puszkach) i żeby wymusić jako takie krążenie płynu po to jest ten otworek - tyle wykombinowałem po przeczytaniu kilku opinii. Nie wiem czy to prawda, bo zadzwoniłem sobie do Motoristy i tam tez nic nie wiedzą. Postanowiłem sprawdzić ten mit i sprawdzić jak moto będzie reagowało na taki agrotuning :devil: - użytkownicy NTV i TA dość skutecznie rozwiązują problem awarii termostatu wymieniając go na taki z Daewoo Tico :lol: , który ma ten otworek zaślepiony nitem -sam też chciałem popełnić ten czyn, ale okazało się, że mój otwiera się perfekcyjnie - zmierzyłem i wyszło ok. 80 st. C. W większości śmigam do pracy ok. 6km wiec będę mógł w miarę szybko zareagować na niepokojące objawy - powrót do normalności to ok. 15-20 min. Być może jest to "aspiryna" na niedogrzany silnik 500-tki - czas pokarze.

Pzdr i dzięki Avalon za sprawdzenie :cheers:
Romet Pony (motorynka), MZ ETZ 250, Honda XL 125 Varadero, HONDA CBF 500+, Yamaha MT03 660 ccm
Avatar użytkownika
maćko
Miłośnik
 
Posty: 912
Dołączył(a): Cz lip 07, 2011 8:21 pm
Lokalizacja: Mosina
Wiek: 49
Motocykl: MT 03

Re: Termostat

Postprzez rupert » Pt gru 02, 2011 10:07 am

Myślę Maćko, że musisz poczekać do lata i zweryfikować, jak będzie reagował przy upałach... Ale temat ciekawy
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Termostat

Postprzez maćko » Pt gru 02, 2011 7:57 pm

I to mnie właśnie wkurza, bo moto tak jest rozdrapane, że nie jestem w stanie go odpalić :wallbash:
Trzeba się zająć czym innym - idę dłubać w nosie albo podrapać się po dupie :pokey:

Pzdr
Romet Pony (motorynka), MZ ETZ 250, Honda XL 125 Varadero, HONDA CBF 500+, Yamaha MT03 660 ccm
Avatar użytkownika
maćko
Miłośnik
 
Posty: 912
Dołączył(a): Cz lip 07, 2011 8:21 pm
Lokalizacja: Mosina
Wiek: 49
Motocykl: MT 03

Re: Termostat

Postprzez Basti » So gru 03, 2011 8:27 am

maćko napisał(a): idę dłubać w nosie albo podrapać się po dupie :pokey:

Pzdr


Pozazdrościć :clap: Mam problem nawet z tymi czynnościami :wallbash:
Avatar użytkownika
Basti
Miłośnik
 
Posty: 554
Dołączył(a): Śr lis 17, 2010 5:25 pm
Lokalizacja: Świnoujście
Wiek: 46
Motocykl: HONDA CBF 1000 A7

Re: Termostat

Postprzez maćko » So gru 03, 2011 9:00 pm

Pozazdrościć :clap: Mam problem nawet z tymi czynnościami :wallbash:


No ja na przykład ciężko trenuje :lol: :rayof: ale mordęga, mówię ci, urobiony jestem, masakra :lol: :lol: :lol:
Romet Pony (motorynka), MZ ETZ 250, Honda XL 125 Varadero, HONDA CBF 500+, Yamaha MT03 660 ccm
Avatar użytkownika
maćko
Miłośnik
 
Posty: 912
Dołączył(a): Cz lip 07, 2011 8:21 pm
Lokalizacja: Mosina
Wiek: 49
Motocykl: MT 03


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości