Switch to full style
Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla

Regulamin działu

Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.
Odpowiedz

Gasną wszystkie wskaźniki - akumulator?

Śr maja 08, 2019 9:58 am

Cześć,
Mam hondę CBF600NA z 2006 roku i dwa razy miałem sytuację, że jak chciałem odpalić motocykl to wszystko zgasło (wszystkie kontroli, wskazania przebiegu itp). Odczekałem chwilę, dwie i udało się odpalić. Czytałem, że to może być wina akumulatora. I tutaj mam 3 pytania:
1. Czy to rzeczywiście wina akumulatora?
2. Kobita sprzedaje akumulator do motocykla, który zalała 1,5 roku temu ale nie użytkowała go, bo okazało się, że miała problemy z halogenami w motocyklu. Czy taki akumulator jeszcze do czegoś się nadaje? Pisała, że akumulator był podpinany do prostownika aby się nie zepsuł. Cena atrakcyjna ;)
3. Jaki jest wymiar gumy trzymający akumulator? Chcę kupić nowy (starego nie miałem od początku) ale do CBF jest mało ofert więc szukam od innych motocykli bądź uniwersalne ale muszę znać podstawowe wymiary. Bardzo mi na tym zależy.

Za pomoc z góry bardzo Wam dziękuję ;)

Re: Gasną wszystkie wskaźniki - akumulator?

Śr maja 08, 2019 11:04 am

1. To może być wina akumulatora.
2. Ja bym go nie brał, nowy można mieć za ok. 100zł, nie jest to majątek, a jest gwarancja.

Re: Gasną wszystkie wskaźniki - akumulator?

Śr maja 08, 2019 1:25 pm

Sprawdź dokładnie połączenie (dokręcenie) śrub na klemach akumulatora oraz połączenie przewodu ujemnego z masą motocykla.

Re: Gasną wszystkie wskaźniki - akumulator?

Śr maja 08, 2019 2:24 pm

Dzięki za podpowiedzi. Sprawdzę połączenia. Może przez brak tej gumowej opaski, która unieruchamia też przewody, mam takie problemy :sad:
Mógłby ktoś poratować wymiarami tej opaski?

Re: Gasną wszystkie wskaźniki - akumulator?

Śr maja 08, 2019 2:59 pm

Gdzieś słabo łączy, skoro udało się po chwili odpalić. Jak by aku był padnięty do tego stopnia że kontrolki gasną, to nie uruchomił byś go po chwili.

Sprawdź też przewody do rozrusznika.

Re: Gasną wszystkie wskaźniki - akumulator?

Śr maja 08, 2019 4:49 pm

Sprawdź jeszcze prawy przełącznik na kierownicy.
Styki lubią się utlenić i słabo kontaktują.

Re: Gasną wszystkie wskaźniki - akumulator?

Śr maja 08, 2019 6:11 pm

Co ma przełącznik do zasilania całego motocykla? Rozumiem, że jeśli przełącznik by był zaśniedziały to by nie działał rozrusznik, ale reszta kontrolek by była. W moim przypadku zgasło wszystko - kontrolki, wyświetlacz itp.

Re: Gasną wszystkie wskaźniki - akumulator?

Śr maja 08, 2019 6:52 pm

Dzieje się dokładnie tak jak na tym filmie: https://youtu.be/H3gy7ibDCDA?t=91
Za pierwszym razem nie działało nic po przekręceniu kluczyka, ale popróbowałem kilka razy i w końcu załapało. Drugi raz to kompromitacja xcray Jechałem na przegląd. Dojechałem normalnie do stacji diagnostycznej, poszedłem się pokazać, że przyjechałem na przegląd i facet otworzył bramę i powiedział, żebym wjechał. Siadam na Hondę, przekręcam kluczyk (wszystkie kontrolki się zaświeciły normalnie), naciskam na przełącznik rozrusznika i... dokładnie to co na filmie! Próbowałem kilka razy poruszać nim do przodu/tyłu, przekręcałem kluczyk ale zero reakcji. Panowie na stacji chcieli uruchomić go przed kable, wepchnąłem motocykl na stację i cud! Wszystko działa jak należy. Jeszcze jeździłem kilkanaście razy i to się nie powtórzyło.

Re: Gasną wszystkie wskaźniki - akumulator?

Śr maja 08, 2019 8:01 pm

Przy odpalaniu styki odcinają światła i pozostałe zbędne rzeczy, aby dać maksymalny prąd na rozrusznik.
IMO wychodzi. że to jest wina zaśniedziałych styków, braku dobrego kontaktu klem lub wina rozrusznika, który robi przerwę w obwodzie.
Po prostu coś "nie styka".
Zacznij przegląd instalacji od klem, wyczyść klemy jakimś papierem ściernym lub jakimś siuwaksem.
Rozbierze ten przełącznik, przeczyść styki. Nie zaszkodzi, a na pewno pomoże.
Możesz jeszcze jak wystąpi taka sytuacja wziąć multimetr i szukać przerwy, gdzie nie ma przejścia między końcówkami pomiarowymi. Żmudna robota, ale do wykonania w w domu prostym multimetrem. :)
Może gdzieś jakiś przewodzik się przetarł i gubi się ten prąd, np przy stacyjce.

Re: Gasną wszystkie wskaźniki - akumulator?

Śr maja 08, 2019 8:11 pm

Może rzeczywiście problem leży po stronie styków. Dziwne jest to, że zasilanie po przekręceniu kluczyka działa normalnie, a tylko naciśnięcie przycisku rozrusznika powoduje przerwanie obwodu. Jutro sprawdzę instalację i dam Wam znać.
Odpowiedz