Honda PC38 problem z ABS

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Honda PC38 problem z ABS

Postprzez WojtekZ » Cz lip 18, 2019 5:03 am

Witam wszystkich. Może ktoś podpowie . Jestem posiadaczem CBF600 NA 2005r od dwóch mięsięcy i wszystko gra oprócz ABS-u. Moto hamuje jak zwykłe bez ABS. Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki i są dobre. Napięcie do nich dochodzi jak i na pompę. Tylko że jest mały haczyk. Moto miało glebę u któregoś poprzedniego właściciela, prawdobodobnie uległy uszkodzeniu między innymi liczniki. Ten ktoś wsadził elektronike liczników z anglika lub całe liczniki. Otóż tarcze prędkościomierza mam europejską ale przebieg pokazuje mi w milach. Kontrolki od luzu, rezerwy, oleju i dlugich świateł działają i mają odpowiednie na sobie oznaczenia. Dwie dolne nie mają żadnych oznaczeń i wogóle nie świecą, migają. Poprostu nic. Czy jest możliwe że przy tej kombinacji z licznikami zostało coś odpięte celowo lub poprostu nie ma w nich odpowiedniego gniazda. Czy w nich zamyka się jakiś obwód odpowiedzialny za ABS? Dodam że jest to włoska wersja Hondy sprowadzona ze Szwajcarii. Czy może jest gdzieś pod bakiem jakiś przekaźnik od pompy ABS i może być uszkodzony? Czy po przękręceniu kluczyka w stacyjce pompa wydaje jakiś odgłos że jest sprawna?. Bardzo proszę o wszelkie sugestie, podpowiedzi.Pozdrawiam i dziękuje.
WojtekZ
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt maja 10, 2019 4:41 pm
Imię: Wojtek
Motocykl: Honda Cbf 600 2005

Re: Honda PC38 problem z ABS

Postprzez Turos » Cz lip 18, 2019 6:06 am

Nie jest to odpowiedź na Twoje bolączki, ale podam przykład auta rodziców.
Mieli Toyotę z ABS - dawne czasy. Ale gdy jechało się więcej niż 95km/h to wywalało błąd i ABS się świecił na żółto i przestawał działać.
Okazało się właśnie, że jeden z czujników był z UK i tarcza zliczająca z EU nie współgrały ze sobą. Po wymianie, można było jechać 140km/h autostradą i nie wywalało błędów ABS.
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7612
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 35
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Re: Honda PC38 problem z ABS

Postprzez buczekpan » Cz lip 18, 2019 8:42 am

Masz multi-narodowościowy motocykl xwink
Włoska wersja ze Szwajcarii na gratach z Anglii, obecnie w Polsce.

Wydaje mi się, że nie trzeba zmieniać elektryki przy zmianie licznika na angielski. Wszystko powinno pasować. Może założył licznik od wersji bez ABS-u?
Zakładam, że nie jest to sytuacja, że masz moto bez ABS-u z licznikiem od wersji z ABS-em?
Niestety nie jestem pewien czy w PC38 sprawdza się błędy na kompie, ale jeśli tak, to zaczął bym od tego.
Następnie masz do sprawdzenia całą elektrykę + pompę ABS-u.

sprawdź też czy sensor przy kole, jest w odpowiednie odległości od pierścienia (w PC43 to 0.2-1.2 mm).


Kontrolka od ABS-u powinna być na dole po lewej stronie - czyli tam, gdzie u Ciebie jest pustka...
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Varadero XL125 -> CBF600SA
Avatar użytkownika
buczekpan
Miłośnik
 
Posty: 617
Dołączył(a): Pn lis 27, 2017 9:06 am
Wiek: 43
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Honda PC38 problem z ABS

Postprzez WojtekZ » Pt lip 19, 2019 5:28 pm

Turos i Buczekpan dzięki za odp. Buczekpan masz rację niezłe z moto jest multi xwink , oczywiście poogładałem czujniki w kołach, przeczyściłem, wizualnie nie uszkodzone i mają obwód. Moto ma ABS bo jest pompa pod siedzeniem i są złote zaciski. Jest też wtyk pod siedzeniem trójpinowy który probowałem zwierać według opisu na forum ale bez reakcji. Poprostu kontrolka nie daje oznak życia. Zastanawia mnie brak na niej oznaczenia ABS i po co ktoś przekładał elektronike w licznikach. Dziwne. Moto napewno leżało bo są widoczne ślady po prawej stronie. Zastanawiam się czy czasem elektronika w liczniku od angielskiej wersji i dodatkowo bez ABS nie ma innych połączeń niz zwykła i dlatego ABS nie działa. Moto jest na gaźnikach więc napewno nie będzie gniazda diagnostycznego.
WojtekZ
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt maja 10, 2019 4:41 pm
Imię: Wojtek
Motocykl: Honda Cbf 600 2005

Re: Honda PC38 problem z ABS

Postprzez buczekpan » Pt lip 19, 2019 7:37 pm

Ktoś założył licznik od wersji bez abs, a to oznacza, że może brakować ścieżek, albo pinów w gnieździe. Najszybciej było by znaleźć kogoś z zegarami pod abs i podpiąć.

Jak znalazłbyś na schemacie, który pin we wtyczce do zegarów jest od abs-u, to mógłbyś pod niego podpiąć jakąś żarówkę, przed zegarami i sprawdzić czy zadziała. Wtedy mógłbyś sprawdzić czy sterownik sygnalizuje problem z ABS-em.
Varadero XL125 -> CBF600SA
Avatar użytkownika
buczekpan
Miłośnik
 
Posty: 617
Dołączył(a): Pn lis 27, 2017 9:06 am
Wiek: 43
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Honda PC38 problem z ABS

Postprzez WojtekZ » So lip 20, 2019 12:25 pm

Buczekpan dobra myśl. Nie pomyslałem o szukaniu na schemacie. Muszę zerknąć na to. Mam pytanie jeszcze. Popraw mnie jeżeli pogadam głupoty :) . Szukając odpowiedzi na mój problem w necie spotkałem się z twierdzeniem że CBF mają gdzieś pod bakiem jakiś czujnik żyroskopowy i że on w czasie wywrotki odcina jakieś elementy instalacji.
WojtekZ
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt maja 10, 2019 4:41 pm
Imię: Wojtek
Motocykl: Honda Cbf 600 2005

Re: Honda PC38 problem z ABS

Postprzez buczekpan » N lip 21, 2019 6:41 am

Qrcze, nie odpowiem Ci na to pytanie, bo nie wiem. Ale na logikę, to zastanawiam się, po co taki czujnik do abs-u. Jadąc prosto bez sensu żeby coś odciął przy hamowaniu, a w zakręcie tym bardziej, bo jak przyblokuje koło to leżysz.

Sprawdź czy kontrolka zadziała jak podepniesz żarówkę "na krótko" w miejsce kontrolki (odpowiedni pin we wtyczce licznika). Później sprawdź kabelkologię, a na jak powyższe nie zadziała, to pewnie pompa do wymiany.
Varadero XL125 -> CBF600SA
Avatar użytkownika
buczekpan
Miłośnik
 
Posty: 617
Dołączył(a): Pn lis 27, 2017 9:06 am
Wiek: 43
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Honda PC38 problem z ABS

Postprzez nocny » N lip 21, 2019 9:56 am

Chyba chodzi o czujnik przechylu tj. przy glebie wówczas powinien odciąć zasilanie.

Pozdrawiam
Marcin Jan
Pozdrawiam
Marcin Jan

mistrz prostej spod świateł
Avatar użytkownika
nocny
Maniak
 
Posty: 1774
Dołączył(a): Śr lis 28, 2012 12:51 pm
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiek: 47
Imię: Marcin
Motocykl: CRF 1100
W siodle: <100 kkm

Re: Honda PC38 problem z ABS

Postprzez AndrzejJK » N lip 21, 2019 9:59 am

WojtekZ napisał(a):Buczekpan dobra myśl. Nie pomyslałem o szukaniu na schemacie. Muszę zerknąć na to. Mam pytanie jeszcze. Popraw mnie jeżeli pogadam głupoty :) . Szukając odpowiedzi na mój problem w necie spotkałem się z twierdzeniem że CBF mają gdzieś pod bakiem jakiś czujnik żyroskopowy i że on w czasie wywrotki odcina jakieś elementy instalacji.


W PC38 nie ma takiego elementu na schemaci.
AndrzejJK
Znawca
 
Posty: 423
Dołączył(a): So gru 22, 2018 9:10 am
Lokalizacja: Łaziska Górne
Wiek: 48
Imię: Andrzej
Motocykl: CBF 600 SA, '04
W siodle: <100 kkm

Re: Honda PC38 problem z ABS

Postprzez WojtekZ » N lip 21, 2019 2:04 pm

Ok. Bardzo dziękuje za wszystkie sugestie. Jak coś odkryję :msn-wink: to dam znać . Dzięki i pozdrawiam.
WojtekZ
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt maja 10, 2019 4:41 pm
Imię: Wojtek
Motocykl: Honda Cbf 600 2005


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

cron