Shimmy - co powoduje, jak zwalczać

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Shimmy - co powoduje, jak zwalczać

Postprzez rupert » Pn sty 02, 2012 2:05 pm

Wystartowałem z wątkiem w "ogólnym" warszatcie, bo sądzę, że temat ogarnie wszystkie nasze modele.

Moja CBF'a (600S 2004) ma dość szybko narastający rezonans przedniej zawiechy. Jak kiery nie puszczam, to wszystko ładnie działa. Jak puszczę, to zaczyna się taniec. Niezależnie od prędkości i biegu shimmy u mnie występuje, jednakże z różną intesywnością. Ciężko mi opisać kiedy jest wyraźniejsze, a kiedy tylko lekko podryguje.

Mam pytania:
Od czego zależy ta przypadłość? (dużo w necie i można zgłupieć) Łożyska główki ramy? Krzywa rama? Lagi? Sprężyny/olej w lagach? Zdeformowana felga lub opona? Drobne przeciążenia np na kierownicy od zainstalowania osprzętów? Co jeszcze?

Wydaje mi się, że moje maleństwo miało w przeszłości jakąś przygodę, narazie jedyną oznaką jest jakby przetrącona prawa blokada kiery. Nie mam kufra, ani stelaża pod niego. Jak puszczę kierę, to moto ma tendencję lekkiego przechyłu na prawą stronę.

Poradźcie, co mogę posprawdzać i gdzie szukać poprawy.
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Shimmy - co powoduje, jak zwalczać

Postprzez zbyhu » Pn sty 02, 2012 2:25 pm

Łożysko główki może pomóc na przechylanie się.

Przyczyną shimmy najczęściej są opony i wyważenie kół.

A w CBF często nic nie pomaga... No, ale bez kufra w sumie nie powinno się nic dziać.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Shimmy - co powoduje, jak zwalczać

Postprzez rupert » Pn sty 02, 2012 2:28 pm

Właśnie boję się, że mam coś nie tak z geometrią ramy :scared:

Ciężarki w kierownicy mam małe, chyba te fabryczne.

Rozbiorę to w pizdu i będę szukał...
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Shimmy - co powoduje, jak zwalczać

Postprzez goramo » Pn sty 02, 2012 2:55 pm

Bez kufra i stelaży nie miałem nigdy żadnej shimmy, bez względu na prędkość. Po założeniu stelaży i kufra centralnego jest telepanie kierownicą w przedziale 50-70km/h (po puszczeniu kierownicy ofkors).

Taki urok.... :dusgust:
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Shimmy - co powoduje, jak zwalczać

Postprzez MAREK » Pn sty 02, 2012 7:33 pm

Jeżeli z kufrem to normalne,też tak mam,ale bez powinno być ok.
Avatar użytkownika
MAREK
Miłośnik
 
Posty: 574
Dołączył(a): Wt wrz 28, 2010 6:20 pm
Lokalizacja: Kołobrzeg
Wiek: 61
Motocykl: duża czarna FA
W siodle: <100 kkm

Re: Shimmy - co powoduje, jak zwalczać

Postprzez Sarnaon » Wt sty 03, 2012 9:55 am

Pierwsze bym sprawdził opony,u mnie po wymianie ustało.Ale wyłamama blokada kiery nie wróży za dobrze...Sama z siebie nie pęka,przy normalnej parkingówce też nie :wacko: .
Sarnaon
 

Re: Shimmy - co powoduje, jak zwalczać

Postprzez rupert » Wt sty 03, 2012 12:27 pm

Ona jest jakby nie w miejscu gdzie powinna być. Jak rozbiorę, to się okaże :blink:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Odp: Shimmy - co powoduje, jak zwalczać

Postprzez Malenstfo » Wt sty 03, 2012 6:59 pm

Z tego co sie naczytałem to podstawa to stan techniczny moto wszelkie luzy i zaniedbania przy obsludze zawieszenia, opony itp. od tego trzeba by zacząć. Z tego co wiem nasze cbf'ki wcale nie sa takie chetne do shimmy jak np. hornet wiec cos raczej z motorkiem trzeba sprawdzic jesli sie czesciej przytrafia
pzdr
Mariusz

CBF 600 N/A '10
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Malenstfo
Fanatyk
 
Posty: 2429
Dołączył(a): Pt paź 07, 2011 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 49
Imię: Mariusz
Motocykl: CBF600N/A, FZ1N, bra
W siodle: <100 kkm

Re: Shimmy - co powoduje, jak zwalczać

Postprzez raphi » Śr sty 04, 2012 10:00 am

Pisałem o tym już kiedyś. Hondy są perfekcyjnie wyważone. I każda niefabryczna ingerencja w motocykl może przyczynić się do shimmy. W nowej Hondzie FVR koleś szukał przyczyny shimmy przez kilka tygodni. Rozbierał zawiechy, sprawdzał główki ramy, mierzył ramę, cuda kwiatki. Okazało się, że shimmy zniknęło gdy zdjąć tylne stelaż pod kufer. Stelaż zaburzał opływ powietrza (FVR był wystudiowany w tunelu aerodynamicznym).

CBF-a ma podobnie. Rozkład mas jest tak dobramy, że objuczenie sprzęta stelażamy bocznymi z Givi wystarcza by występowało Shimmy. W zeszłym sezonie odkręciłem na kilka tygodni boczne stelaże i efekt shimmy zniknął jak czarodziejską różdżką. A jak są ciężkie kufry to przy 50 - 70 km/h przy hamowaniu silnikiem shimmy jest tak mocne, że czuć je trzymając lekko kierownicę. Taki urok naszych sprzętów.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Shimmy - co powoduje, jak zwalczać

Postprzez rupert » Śr sty 04, 2012 10:19 am

Dzięki za uwagi.

Podejrzewam jednak u mnie technicznych powodów padaczki kiery. Będę szukał, może znajdę. Dziś oficjalnie kończę sezon :) zapuszczam kobyłę do stajni i chwytam za narzędzia. Postaram się zrobić przegląd całej zawiechy, smarowanie i docisk łożysk, ewentualna ich wymiana. Jak wrócę na asfalt, to się okaże, czy sobie poradzę. Trzymajcie kciuki :thumbsup:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości