Czujniki ciśnienia opon

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Czujniki ciśnienia opon

Postprzez Nazarejski » Pt lip 03, 2020 5:22 pm

Jakie macie doświadczenia z tym ustrojstwem? Chodzi mi o takie stosunkowo bezinwazyjne, tj. nakręcane na normalny wentyl (jeszcze nie tak dawno większość wymagała dłubania w feldze) i niededykowane jak np. Garmin.
A więc np. TPMS M3, ku którym się wstępnie skłaniam.
250-300 zł to w sumie znośny pieniądz, moim skromnym, a rzecz przydatna - 2 kapcie już na moto złapałem - wyszło to w sumie łagodnie (jorgnąłem się w garażu - wkręty - ale równie dobrze mogło wyjść na jakimś winklu; mimo że człowiek spokojnie jeździ, to wiele nie trzeba....).
Że summa summarum wszystko to Kitajce - to wiem, ale jak to się Wam sprawuje (ten akurat lub podobny)?
Każdy lubi inaczej...
Avatar użytkownika
Nazarejski
Fanatyk
 
Posty: 2598
Dołączył(a): So mar 07, 2015 5:39 pm
Lokalizacja: okolice Wieliczki
Wiek: 53
Imię: Tomečeq
Motocykl: Elvira NC750X
W siodle: 200-300 kkm

Re: Czujniki ciśnienia opon

Postprzez facet » Pn lip 06, 2020 4:56 pm

Też się zastanawiam, nawet myślałem do testów takie tanie po kilka złotych, nakręcane na wentyl. Pokazuję znacznik zielony ok czerwony za nisko, ale nie znalazłem dla naszych ciśnień. Ja generalnie złapałem przy 120km/h na lekkim łuku. Moto jak przyklejone nie chciało się pochylić, myślałem że mi klucze zablokowały kiere. Nic się nie stało ale coś czuje że wyruszałem już z nico mniejszym ciśnieniem. Teraz zawsze sprawdzam ręką czy twarda opona.
Avatar użytkownika
facet
Użytkownik
 
Posty: 87
Dołączył(a): Śr kwi 22, 2020 11:37 am
Imię: Krzysiek
Motocykl: CBF 600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: Czujniki ciśnienia opon

Postprzez 123 » Pn lip 06, 2020 6:07 pm

mam nakręcane steelmate, na opakowaniu jest et-900ae :-)
polecam. Ciśnienie podawane jest precyzyjnie, trzeba jednie przejechać kawałek - pomiar jest w trakcie jazdy.
Praktycznie bezobsługowe - bateria trzyma już ponad 2 lata, a nie odstawiam motocykla na zimę.
Trochę może denerwować pikanie gdy ciśnienie spadnie lub wzrośnie powyżej założeń.
123
Użytkownik
 
Posty: 169
Dołączył(a): Śr lip 10, 2013 6:49 pm
Lokalizacja: Warszawa
Motocykl: GSXS

Re: Czujniki ciśnienia opon

Postprzez Grzesiob » Pn lip 06, 2020 7:21 pm

Mam i ja a w zasadzie mam częściowo. Chwilowo zdemontowane czujniki z wentyli. Komunikują się bezprzewodowo i podają jednocześnie temperaturę oraz cisnienie. Dobra sprawa ale problem jest taki, że musi być mocny, dobry, najlepiej cały metalowy wentyl. Kiedyś opisywałem na forum przypadek jak mi urwało wentyl w tylnym kole podczas jazdy. Obstawiałem wtedy inną przyczynę dopóki nie urwało mi wentyla w przednim kole.
Dobra sprawa i założę je znowu ale najpierw zamontuje solidne wentyle. Kilkanaście gram wprawione w szybki ruch może narobić szkody.
Grzesiob
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): Pt wrz 02, 2016 7:48 am
Wiek: 51
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000, Vulcan2000
W siodle: <100 kkm

Re: Czujniki ciśnienia opon

Postprzez Nazarejski » Pt paź 23, 2020 7:52 am

Zakupiłem więc (TPMS M3, cena strawna - 279 zł z dystrybucji krajowej), nakulałem z 7k, więc można coś powiedzieć. Jestem bardzo zadowolony!
Odchyłki wskazań wydają się mieścić w wiarygodnym zakresie (ciśnienie, bo temperatury w okularach i tak w czasie jazdy nie widzę), poziomu alarmowego sobie nie ustawiałem, więc nic nie pika - regularny rzut okiem i jest jasność.
Komfort psychiczny jest zajebisty - nie jest istotne, czy wskazania są bardzo dokładne, czy tylko trochę: jak dla mnie najważniejsze, żeby zauważyć nietypowy, szybki spadek. Do tej pory często miałem jakiegoś tam nerwa - czy jadę po asfaltowej tarce, czy może z kapciem coś się dzieje.
Każdy lubi inaczej...
Avatar użytkownika
Nazarejski
Fanatyk
 
Posty: 2598
Dołączył(a): So mar 07, 2015 5:39 pm
Lokalizacja: okolice Wieliczki
Wiek: 53
Imię: Tomečeq
Motocykl: Elvira NC750X
W siodle: 200-300 kkm

Re: Czujniki ciśnienia opon

Postprzez cerber » Pt paź 23, 2020 5:47 pm

Wrzuć jakiś filmik tego urządzenia
Avatar użytkownika
cerber
Znawca
 
Posty: 431
Dołączył(a): Cz wrz 06, 2018 5:18 pm
Imię: Artur
Motocykl: cbf 1000 sc64
W siodle: 100-200 kkm

Re: Czujniki ciśnienia opon

Postprzez konjo8ds » Pt paź 23, 2020 6:21 pm

Nazar kupowałeś na Allegro?
Znalazłem takie cuś https://allegro.pl/oferta/tpms-careud-m ... 7940847455

Wygląda spoko, tylko czy żeby dopompować koła to trzeba to wszystko rozkręcać ?
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5334
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050

Re: Czujniki ciśnienia opon

Postprzez bushmaster » Pt paź 23, 2020 6:29 pm

W sumie ciekawe, bo ja nigdy nie czułem dyskomfortu związanego z tym, że nie wiem, jakie w danym momencie mam ciśnienie. Raz na 1-1.5 miesiąca podjeżdżam na stację i dobijam do pożądanej wartości. A w przypadku nagłej utraty (zdarzyło mi się raz) to i tak momentalnie się o tym dowiadujesz z zachowania motocykla - no chyba że ten gadżet zaczyna krzyczeć i migać. Z tym, że nawet wtedy jaką Ci to daje przewagę - 5s?
Avatar użytkownika
bushmaster
Maniak
 
Posty: 1115
Dołączył(a): Cz sty 10, 2013 2:38 pm
Lokalizacja: Kraków
Motocykl: CBF 1000 FA '13
W siodle: <100 kkm

Re: Czujniki ciśnienia opon

Postprzez konjo8ds » Pt paź 23, 2020 7:29 pm

No trochę więcej raczej.
Ustawiasz sobie alarm na np. 0,5 bara poniżej wartości normatywnej i jak zejdzie to wiesz, że coś się dzieje.
Żeby poczuć różnicę w trakcie jazdy to wg mnie ciśnienie musi spaść o około 1 bar.
A z takim czujnikiem masz sporo czasu żeby dojechać np. na stację pod kompresor.
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5334
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050

Re: Czujniki ciśnienia opon

Postprzez Nazarejski » Pt paź 23, 2020 7:49 pm

konjo8ds napisał(a):Nazar kupowałeś na Allegro?
Znalazłem takie cuś https://allegro.pl/oferta/tpms-careud-m ... 7940847455
Wygląda spoko, tylko czy żeby dopompować koła to trzeba to wszystko rozkręcać ?

Kupowałem na allegro, nie u tego konkretnie, ale dokładnie to samo. Podobne występują u Louisa (2x drożej) oraz u Kitajca odpowiednio taniej, ale z Kitajcem wolę unikać kontaktów - kiepskie doświadczenia, poza tym dużo prostsze jest reklamowanie na miejscu etc.
Nic nie trzeba rozkręcać, zdejmujesz kapturek, nakręcasz nakrętkę kontrującą i czujnik - podciągasz nakretkę, sparowanie czujników z centralką i tyle.
Trzeba mieć porządny zawór, żeby nic nie ujebało - i tyle. Łopatologia.

bushmaster napisał(a):W sumie ciekawe, bo ja nigdy nie czułem dyskomfortu związanego z tym, że nie wiem, jakie w danym momencie mam ciśnienie. Raz na 1-1.5 miesiąca podjeżdżam na stację i dobijam do pożądanej wartości. A w przypadku nagłej utraty (zdarzyło mi się raz) to i tak momentalnie się o tym dowiadujesz z zachowania motocykla - no chyba że ten gadżet zaczyna krzyczeć i migać. Z tym, że nawet wtedy jaką Ci to daje przewagę - 5s?

Kwestia osobnicza - ja dyskomfort czułem często (na kulawych nawierzchniach).
Przy szybkim kapciu to (prawie) nie ma znaczenia, oczywiście zgoda. Ale przy wolnym kapciu - jakiś wkręt etc. - ma. Kapcie na moto zdarzyły mi się 3x (na ok. 120 kkm), w tym 2x wkręty. Wkręty są wredne - z jednej strony powietrze może schodzić bardzo powoli. Z drugiej - kiedyś jechałem świadomie puszką z wkrętem (bo byłem przekonany, że schodzi powoli) - i jednak mi kapcia dość gwałtownie wyjebało.
Oczywiście nie ma co panikować, że bez tego się nie da - ale jest to IMHO dużo przydatniejsza rzecz, niż np. termometr czy czujnik temperatury oleju - tak czysto praktycznie. Albo nawet woltomierz (o ile nie masz CBF1000 xsiteful ).
Każdy lubi inaczej...
Avatar użytkownika
Nazarejski
Fanatyk
 
Posty: 2598
Dołączył(a): So mar 07, 2015 5:39 pm
Lokalizacja: okolice Wieliczki
Wiek: 53
Imię: Tomečeq
Motocykl: Elvira NC750X
W siodle: 200-300 kkm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości