Ładowarka akumulatora/prostownik

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Postprzez Dudek » Pn sty 03, 2022 1:59 pm

No i tu pojawia się problem, że nie mogę go wyjąć, bo śruba mocująca tak się zapiekła, że moimi kluczami nie mogę jej ruszyć. No nic... Coś wykombinuję.
Dzięki za pomoc!
Dudek
Użytkownik
 
Posty: 44
Dołączył(a): Pn lis 15, 2021 6:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Piotr
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Postprzez Bloodhound » Pn sty 03, 2022 2:05 pm

MXS 5.0 to całkiem rozsądny automat, który radzi sobie także z zasiarczonymi akumulatorami - zaczyna od testu i podejmuje próbę odsiarczenia. Jeśli po podłączeniu wywali błąd i sytuacja się powtórzy kilka razy, aku jest już martwy. Można go będzie pewnie "podnieść" ładując innym nie automatycznym prostownikiem, ale i tak będzie to już złom o mocno ograniczonej efektywności, który może zawieść w każdej chwili.
Jak przedmówcy informowali, poza napięciem, kluczowy jest czas w jakim akumulator był w stanie głębokiego rozładowania. Zasiarczenie jest odwracalne tylko do pewnego stopnia.

Tapatalknięte
If it has pistons or tits, it must be expensive.
Avatar użytkownika
Bloodhound
Miłośnik
 
Posty: 519
Dołączył(a): So wrz 06, 2014 9:39 am
Lokalizacja: SZY
Wiek: 54
Imię: Jacek
Motocykl: NC/KTM
W siodle: 100-200 kkm

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Postprzez buczekpan » Pn sty 03, 2022 2:36 pm

Jeśli ładowarka nie chcę wystartować, wystarczy podpiąć kablami na chwilę szeregowo inny aku razem z tym rozładowanym.

Jak nie możesz to odkręcić swoimi kluczami - czas zaopatrzyć się w lepsze xwink

Na podpiętym pod moto też można ładować. Teoretycznie nawet klemy nie musisz odpinać (jeśli nie masz alarmu), ale na pewno z odpiętą będzie bezpieczniej.
Varadero XL125 -> CBF600SA
Avatar użytkownika
buczekpan
Miłośnik
 
Posty: 617
Dołączył(a): Pn lis 27, 2017 9:06 am
Wiek: 43
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Postprzez Dudek » Pn sty 03, 2022 2:53 pm

Alarm jest, więc będę musiał go odłączyć na czas ładowania.
A jeszcze pytanie jak to jest z odpalaniem silnika podczas zimowania? Odpalać, nie odpalać? A jak odpalać to co jaki czas i na jak długo?

Co do kluczy to już są na liście zakupów ;)
Dudek
Użytkownik
 
Posty: 44
Dołączył(a): Pn lis 15, 2021 6:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Piotr
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Postprzez Bloodhound » Pn sty 03, 2022 3:07 pm

Nie ma racjonalnego powodu do "przepalania" silnika zimą, nie licząc chwilowej poprawy samopoczucia posiadacza, co może samo w sobie jest pewną wartością. Pozostałe argumenty "za" stoją w sprzeczności z prawidłami mechaniki.

Tapatalknięte
If it has pistons or tits, it must be expensive.
Avatar użytkownika
Bloodhound
Miłośnik
 
Posty: 519
Dołączył(a): So wrz 06, 2014 9:39 am
Lokalizacja: SZY
Wiek: 54
Imię: Jacek
Motocykl: NC/KTM
W siodle: 100-200 kkm

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Postprzez MarcinMMz » Pn sty 03, 2022 3:32 pm

Odnośnie przepalania: ja osobiście przepalam średnio raz w miesiącu i nie widzę w tym nic złego; na wiosnę jak znalazł. Robię to aby uniknąć po kilku miesiącach odstawki problemów z gaźnikami; już raz się sparzyłem wierząc że sprzęt odpali od strzała po przeszło pół roku i od tej pory dmucham na zimne.
Co innego silnik na wtrysku; tutaj kwestia akumulatora bo jak naładowany to powinien odpalić bez problemów.
MarcinMMz
 

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Postprzez Dudek » Pn sty 03, 2022 7:38 pm

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi na pytania początkującego ;) teraz wiem już więcej :)
Korzystając z już rozpoczętej dyskusji, to polecicie jakiś zestaw kluczy tak do 300-400? Myślałem nad Yato, ale podobno na przestrzeni lat jakość wykonania spadła. Może NeoTools? Może jakieś inne? Ktoś coś?
Dudek
Użytkownik
 
Posty: 44
Dołączył(a): Pn lis 15, 2021 6:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Piotr
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Postprzez buczekpan » Pn sty 03, 2022 8:25 pm

Nie wiem jak teraz z yato, ale te zestawy które mam, są super i jestem z nich bardzo zadowolony.

Na 1/4 yato yt 1450
Na 1/2 genialny zestaw, ale niestety już niedostępny
https://yato.com/products/4/YT-3877

Płasko oczkowe mam zestaw chyba coval.
Varadero XL125 -> CBF600SA
Avatar użytkownika
buczekpan
Miłośnik
 
Posty: 617
Dołączył(a): Pn lis 27, 2017 9:06 am
Wiek: 43
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Postprzez pwaos » Pn sty 03, 2022 9:38 pm

Bloodhound napisał(a):Nie ma racjonalnego powodu do "przepalania" silnika zimą, nie licząc chwilowej poprawy samopoczucia posiadacza, co może samo w sobie jest pewną wartością. Pozostałe argumenty "za" stoją w sprzeczności z prawidłami mechaniki.

Tapatalknięte


Przytoczony argument jest tak mocny, że pozostałe można po prostu pominąć. :biggrin: W przypadku nowoczesnego motka z wtryskiem, to tylko dla przyjemności i podtrzymania emocjonalnego związku ze sprzętem.
Avatar użytkownika
pwaos
Użytkownik
 
Posty: 189
Dołączył(a): So lip 04, 2020 8:54 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Imię: Paweł
Motocykl: Tracer 9 GT+
W siodle: <100 kkm

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Postprzez Turos » Wt sty 04, 2022 7:25 am

Ja z FZ6 nie wyciągam akumulatora, bo musiałbym za każdym razem podnosić bak (ryzykując przetarcie/zerwanie starych gumowych przewodów).
Mam wyprowadzone pod siedzeniem gniazdo zapalniczki i ładuje za pomocą taniej ładowarki z LIDLa, ultimate speed (wersja bez LCD) i 5 sezon wszystko działa :)
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7612
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 35
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości