Switch to full style
Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla

Regulamin działu

Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.
Odpowiedz

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Pn sty 03, 2022 1:59 pm

No i tu pojawia się problem, że nie mogę go wyjąć, bo śruba mocująca tak się zapiekła, że moimi kluczami nie mogę jej ruszyć. No nic... Coś wykombinuję.
Dzięki za pomoc!

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Pn sty 03, 2022 2:05 pm

MXS 5.0 to całkiem rozsądny automat, który radzi sobie także z zasiarczonymi akumulatorami - zaczyna od testu i podejmuje próbę odsiarczenia. Jeśli po podłączeniu wywali błąd i sytuacja się powtórzy kilka razy, aku jest już martwy. Można go będzie pewnie "podnieść" ładując innym nie automatycznym prostownikiem, ale i tak będzie to już złom o mocno ograniczonej efektywności, który może zawieść w każdej chwili.
Jak przedmówcy informowali, poza napięciem, kluczowy jest czas w jakim akumulator był w stanie głębokiego rozładowania. Zasiarczenie jest odwracalne tylko do pewnego stopnia.

Tapatalknięte

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Pn sty 03, 2022 2:36 pm

Jeśli ładowarka nie chcę wystartować, wystarczy podpiąć kablami na chwilę szeregowo inny aku razem z tym rozładowanym.

Jak nie możesz to odkręcić swoimi kluczami - czas zaopatrzyć się w lepsze xwink

Na podpiętym pod moto też można ładować. Teoretycznie nawet klemy nie musisz odpinać (jeśli nie masz alarmu), ale na pewno z odpiętą będzie bezpieczniej.

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Pn sty 03, 2022 2:53 pm

Alarm jest, więc będę musiał go odłączyć na czas ładowania.
A jeszcze pytanie jak to jest z odpalaniem silnika podczas zimowania? Odpalać, nie odpalać? A jak odpalać to co jaki czas i na jak długo?

Co do kluczy to już są na liście zakupów ;)

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Pn sty 03, 2022 3:07 pm

Nie ma racjonalnego powodu do "przepalania" silnika zimą, nie licząc chwilowej poprawy samopoczucia posiadacza, co może samo w sobie jest pewną wartością. Pozostałe argumenty "za" stoją w sprzeczności z prawidłami mechaniki.

Tapatalknięte

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Pn sty 03, 2022 3:32 pm

Odnośnie przepalania: ja osobiście przepalam średnio raz w miesiącu i nie widzę w tym nic złego; na wiosnę jak znalazł. Robię to aby uniknąć po kilku miesiącach odstawki problemów z gaźnikami; już raz się sparzyłem wierząc że sprzęt odpali od strzała po przeszło pół roku i od tej pory dmucham na zimne.
Co innego silnik na wtrysku; tutaj kwestia akumulatora bo jak naładowany to powinien odpalić bez problemów.

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Pn sty 03, 2022 7:38 pm

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi na pytania początkującego ;) teraz wiem już więcej :)
Korzystając z już rozpoczętej dyskusji, to polecicie jakiś zestaw kluczy tak do 300-400? Myślałem nad Yato, ale podobno na przestrzeni lat jakość wykonania spadła. Może NeoTools? Może jakieś inne? Ktoś coś?

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Pn sty 03, 2022 8:25 pm

Nie wiem jak teraz z yato, ale te zestawy które mam, są super i jestem z nich bardzo zadowolony.

Na 1/4 yato yt 1450
Na 1/2 genialny zestaw, ale niestety już niedostępny
https://yato.com/products/4/YT-3877

Płasko oczkowe mam zestaw chyba coval.

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Pn sty 03, 2022 9:38 pm

Bloodhound napisał(a):Nie ma racjonalnego powodu do "przepalania" silnika zimą, nie licząc chwilowej poprawy samopoczucia posiadacza, co może samo w sobie jest pewną wartością. Pozostałe argumenty "za" stoją w sprzeczności z prawidłami mechaniki.

Tapatalknięte


Przytoczony argument jest tak mocny, że pozostałe można po prostu pominąć. :biggrin: W przypadku nowoczesnego motka z wtryskiem, to tylko dla przyjemności i podtrzymania emocjonalnego związku ze sprzętem.

Re: Ładowarka akumulatora/prostownik

Wt sty 04, 2022 7:25 am

Ja z FZ6 nie wyciągam akumulatora, bo musiałbym za każdym razem podnosić bak (ryzykując przetarcie/zerwanie starych gumowych przewodów).
Mam wyprowadzone pod siedzeniem gniazdo zapalniczki i ładuje za pomocą taniej ładowarki z LIDLa, ultimate speed (wersja bez LCD) i 5 sezon wszystko działa :)
Odpowiedz