Honda CB500 - przebicie plus pęknięte/przeciętę wężyki?

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Honda CB500 - przebicie plus pęknięte/przeciętę wężyki?

Postprzez freshny » N lip 02, 2023 11:44 am

Witam, mam honde CB500 z 93 roku, 160 tysięcy na liczniku. Dla mnie pierwszy motocykl, kupiony niedawno, dopiero ok 300 km zrobiłem nim.

Na jednej hopce zwalniającej nagle motor mi się wyłączył. Okazało się że bezpiecznik główny 30stka zielona przepalony, Przy wymianie na nowy i zapięcu wtyczki od razu przepalany kolejny.

Skoro grubszy temat to stwierdziłem że muszę motor przetransportować. I tutaj moja wina wiem że źle transportowałem ale teraz jak możecie to proszę o pomoc.
Chodzi o to, że nie wchodząc w szczegóły(2 małych dzieci czekająca w kabinie dostawczaka który pozyczyłem w fotelikach oraz złe przewidzenie tego co będzie potrzebne do zabezpiczenia motocykla) skonczyło się tak że motor przewoziłem w pozycji leżącej - na lewym boku.

W trakcie transportu okazało się że pod motocyklem wystają mi 4 kable/rurki przewody z których wyciekała beznyna oraz jeszcze coś. Benzyna zakręciłem ale to coś troche wypłynęło - chyba płyn chłodniczy. Dodatkowo wydaje mi sie że motor leżał na sprzęgle które wg mnie jest wciśnięte teraz bardziej niż zwykle.

Zdjęcia w załączeniu.

Czy mogę prosić o pomoc w tym jak się zabrać do naprawy? Coś tam kojarze, chętnie się douczę, martwie się że bardzo źle jest no ale zobaczę co napiszecie.

Pozdrawiam,
Rafał
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
freshny
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr cze 14, 2023 11:06 am
Imię: Rafał Jan
Motocykl: CB500
W siodle: <100 kkm

Re: Honda CB500 - przebicie plus pęknięte/przeciętę wężyki?

Postprzez zbyhu » Pn lip 03, 2023 12:26 pm

Hello!

Tymi wężykami nie ma się co przejmować, to wszystkie przelewy, odpowietrzniki itd.
Na pewno jest tam przelew z gaźników, przelew z baku, możliwe że przelew układu chłodzenia - w każdym razie to jest jak ma być.

Szkód mogło najwięcej narobić transportowanie na boku. Zalało się wszystko olejem, co nie miało. To samo z paliwem (to z gaźników mogło nawet przedostać się do oleju). Mógł się wylać elektrolit z akumulatora, jeśli jest kwasowy.
Sprzęgło masz po prawej, więc z jego komory cały olej poszedł na stronę alternatora.

Ale ostatecznie wszystko powinno wrócić do normy, po odstaniu i wywaleniu płynów wszystkimi wężami ze zdjęcia. Jeśli paliwo będzie ciekło przez przelew, to znaczy, że zawiesił się pływak / pływaki w gaźnikach. Czasem wystarczy gwałtownie potrząsnąć motocyklem (moto między nogi i gwałtownie obijasz nim od uda do uda i skaczesz po siodełku tyłkiem - parę razy w życiu mi się ta metoda sprawdziła).
Po odstaniu powąchaj, czy z wlewu oleju nie wali benzyną - wtedy wymiana oleju. Sprawdź też stan płynu chłodniczego.
No i akumulator (pod kanapą). I tak ewidentnie masz gdzieś zwarcie, to poszukiwania co gdzie przywiera będą wymagały zaglądania pod owiewki.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Honda CB500 - przebicie plus pęknięte/przeciętę wężyki?

Postprzez freshny » Wt lip 04, 2023 1:45 pm

Dziękuje Ci Zbychu bardzo!

Okazało się że to regulator napięcia nawalił. Już zamówiłem nowy.
I sprawdze tak jak zasugerowałeś.

Czy orientujesz się może czy to tego modelu można podpiąć jakieś ładowanie USB?

Pozdrawiam
Rafał
freshny
Nowicjusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr cze 14, 2023 11:06 am
Imię: Rafał Jan
Motocykl: CB500
W siodle: <100 kkm

Re: Honda CB500 - przebicie plus pęknięte/przeciętę wężyki?

Postprzez zbyhu » Śr lip 05, 2023 6:30 am

Tak, wystarczy kupić jakieś akcesoryjne gniazda np. z mocowaniem na kierownicę i podpiąć do akumulatora. Pełno tego na allegro.
Nie wiem tylko, czy nie podpiąłbym tego przez przekaźnik, żeby napięcie się odcinało po zgaszeniu stacyjki.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Honda CB500 - przebicie plus pęknięte/przeciętę wężyki?

Postprzez Turos » Pn lip 10, 2023 10:42 am

Albo kup takie z oddzielnym wyłącznikiem. Przetwornik napięcia 12V na 5V cały czas pobiera minimalne ilości prądu i potrafi rozładować aku. Więc labo przekaźnik, albo wyłącznik oddzielnie do USB. Są takie z wbudowanym wyłącznikiem.
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7619
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 36
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 123 gości