CB500s grzeje się

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

CB500s grzeje się

Postprzez BeePee » Pn lip 10, 2023 7:54 am

Witam, mam cebulę z 2002 r w wersji S. Od początku jak ją kupiłem był problem z odpalaniem. Okazało się że bak był zardzewiały, zrobiło się takie rdzawe błoto, które zalegało w gaźnikach, zatkało filtr paliwa i maszyna gasła po kilku kilometrach bo paliwa brakowało. Czyszczenie gaźników, dodatkowy filtr paliwa rozwiązało problem. Niestety aż do dzisiaj czyli jakieś 4 sezony później silnik nierówno się rozgrzewa. Prawy cylinder grzeje się dużo szybciej niż lewy i zanim się rozgrzeje do temperatury roboczej dość nierówno pracuje. Dodatkowo mam wrażenie że w ogóle silnik grzeje się zbyt mocno. Przy jeździe autostradowej ze stałą prędkością (średnio 130km/h) przez kilkadziesiąt kilometrów temp na wskaźniku dochodzi prawie do połowy. Z różnych internetowych relacji wynika że w innych cebulkach czasem wskazówka temp prawie się nie rusza dopiero w ruchu miejskim potrafi podskoczyć. Wymiana płynu chłodniczego niczego nie zmieniła. Czy takie nierówne zagrzewanie się silnika jest normalne? Czy to może powodować jakieś dalsze komplikacje? Czy taka temperatura pracy jest prawidłowa? Czy są tu na forum inni użytkownicy CB500 z okolic Zabrza, którzy byliby chętni się spotkać w celach porównawczych? To jest mój pierwszy i jedyny póki co motocykl więc nie mam punktu odniesienia.
BeePee
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr lip 27, 2016 8:26 am

Re: CB500s grzeje się

Postprzez raphi » Wt lip 11, 2023 8:49 pm

Temperatura zdaje się być prawidłowa. Pamiętam, że też się nad tym kiedyś zastanawiałem.
Bak nie może być zardzewiały. Montowanie dodatkowych filtrów to nie jest dobry pomysł. Wymień bak na zdrowy, wyczyść gaźniki, zrób regulacje i synchro, wymień filtr paliwa i świece. Problemy powinny zupełnie ustąpić. To bardzo prosty w konstrukcji motocykl.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: CB500s grzeje się

Postprzez zbyhu » Śr lip 12, 2023 6:35 am

Nierówne rozgrzewanie to może być jakieś nieprawidłowe spalanie, które mocno obciąża silnik, przez co ten się grzeje. Faktycznie w CB500 wskazówka rzadko kiedy zagląda w połowę skali, przynajmniej tak było w dwóch CB500, jakie miałem w przeszłości. Połowa skali, to połowa skali, nic groźnego, do póki wentylator zbija ją i nie grzeje się bardziej. Niemniej jest to dosyć nietypowe dla tego modelu.
Patrzyłeś po jeździe, jakiego koloru są świece?
Może masz jakieś przebicie i wypadają zapłony (fajki, kable, świece).
Może zrobiła się nieszczelność, silnik gdzieś łapie lewe powietrze, a uboga mieszanka to wyższa temperatura spalania.
Może rozjechało się synchro gaźników, może pada membrana/y w gaźniku/ach.
A może masz zarośnięty układ chłodzenia kamieniem / syfem i ma obniżoną wydajność. A może termostat się nie otwiera i moto chodzi cały czas na zamkniętym obiegu.
Powodów jest sporo i niestety albo dasz sprzęta do mechanika, albo trzeba szukać, rozkręcać, czyścić, synchronizować, zaglądać, diagnozować...
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 186 gości