Mokro pod filtrem powietrza

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Mokro pod filtrem powietrza

Postprzez chiken » Wt sty 31, 2012 11:27 am

Witam,

niedawno zakupiłem cbf 600 sa z 2004 roku, a że lubię dłubać zdjąłem z niej wszystkie plastiki i parę innych rzeczy, w tym pokrywę filtra powietrza i wyjąłem sam filtr, były na nim ze dwie plamy mixu benzyny i oleju ( tak mi się wydaje ) na dole komory w której znajduję się filtr było tego więcej ( nie tyle że kałuża ale zwyczajnie ścianki były morke ) na poziomie około 2-4 cm od dołu, czy jest to jakiś problem czy jest to normalne?

pzdr
Avatar użytkownika
chiken
Nowicjusz
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn sty 16, 2012 10:06 pm
Wiek: 36
Motocykl: CBF 600 SA '04
W siodle: <100 kkm

Re: Mokro pod filtrem powietrza

Postprzez Avalon » Wt sty 31, 2012 11:43 am

W airboxie często zbiera się troszkę oleju z odmy silnika. Jeśli nie jest tego duzo, to nie masz się czym martwić. Gorzej jeśli wszystko jest mokre a pod motocyklem masz duża plamę. Przyczyn może być kilka. Najprostsza to zbyt wyskoki poziom oleju i jego "wyrzucanie " przez odmę. Przyczyną może być również kiepska kondycja pierścieni i przedmuchy do skrzyni korbowej. ( no ale to Honda więc raczej odpada :msn-wink: )
W Kawie na przewodzie wychodzącym z dolnej części obudowy filtra, był założony taki mały plastikowy pojemniczek zamknięty korkiem i pomimo iż silnik był jak dzwon, to po kilku tysiącach km zawsze zbierało sięw nim kilka cm3 oleju, a wnętrze airboxu było tłuste.
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: Mokro pod filtrem powietrza

Postprzez rupert » Wt sty 31, 2012 11:59 am

Tak jak Avalon napisał :thumbsup:

Dodatkowo proponuję zmyć "syfy", albo przez otwór filtra, albo ściągając cały airbox (skoro lubisz dłubać :)) i od czasu do czasu sprawdzić, czy powraca. Jak nie, to masz zbiór siedmiu sezonów i głowa spokojna. Jak powraca, to można naprawiać, choć niekoniecznie. (nawiasem, tłusto to tam zawsze będzie :msn-wink: )
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Mokro pod filtrem powietrza

Postprzez goramo » Wt sty 31, 2012 12:14 pm

Nie wiem jak w 600 ale w 1000cu jest taki gumowy, przeźroczysty "odstojnik" na syfy z airboksa.
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Odp: Mokro pod filtrem powietrza

Postprzez rupert » Wt sty 31, 2012 2:30 pm

goramo napisał(a):Nie wiem jak w 600 ale w 1000cu jest taki gumowy, przeźroczysty "odstojnik" na syfy z airboksa.

Tak jest, ale nie z samego airboxa, a z komory korbowej
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Odp: Mokro pod filtrem powietrza

Postprzez Avalon » Wt sty 31, 2012 6:09 pm

Rupert napisał(a):
goramo napisał(a):Nie wiem jak w 600 ale w 1000cu jest taki gumowy, przeźroczysty "odstojnik" na syfy z airboksa.

Tak jest, ale nie z samego airboxa, a z komory korbowej

Nie jestem pewien na 100%, ale ten zbiorniczek powinien być na odpływie z airboxa. Tak przynajmniej miałem w Kawie. Na odpowietrzeniu skrzyni korbowej nie miałem żadnego pojemnika. Goramo miał chyba "funkiel nówkę" 1000 więc ma na pewno fabryczny układ tych odpowietrzeń i to chyba jest najbardziej miarodajne.
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: Odp: Mokro pod filtrem powietrza

Postprzez goramo » Wt sty 31, 2012 6:12 pm

Avalon napisał(a):
Rupert napisał(a):
goramo napisał(a):Nie wiem jak w 600 ale w 1000cu jest taki gumowy, przeźroczysty "odstojnik" na syfy z airboksa.

Tak jest, ale nie z samego airboxa, a z komory korbowej

Nie jestem pewien na 100%, ale ten zbiorniczek powinien być na odpływie z airboxa. Tak przynajmniej miałem w Kawie. Na odpowietrzeniu skrzyni korbowej nie miałem żadnego pojemnika. Goramo miał chyba "funkiel nówkę" 1000 więc ma na pewno fabryczny układ tych odpowietrzeń i to chyba jest najbardziej miarodajne.



W 1000cu jest to odpływ z airboksa. Na 100%.

Z resztą - jest to uwidocznione i opisane w manualu.



EDIT:
Zajrzałem właśnie do manuala - jest to opisane jako CRANKCASE BREATHER - czyli jednak nic innego jak odma skrzyni korbowej :wink: - tyle, że wychodzi to ustrojstwo z airboksa - co widać na zdjęciu.
Sam zresztą to ściągałem i czyściłem przy okazji zaglądania do filtra powietrza. Jak się wyjmie filtr powietrza, to można namacać spływ z airboxa właśnie do tego gumowego zbiorniczka.

Poniżej tekst z manuala:
CRANKCASE BREATHER
• Service more frequently when ridden in rain, at
full throttle, or after the motorcycle is washed or
overturned. Service if the deposit level can be
seen in the drain tube.
Remove the left side cover (page 3-4).
Remove the crankcase breather drain tube and
drain the deposits into a suitable container, then
reinstall the drain tube with the tube clamp.

Obrazek


A zatem skrzynia korbowa jest odpowietrzana przez airbox - logiczne zatem, że w airboxie pojawia się zatłuszczenie i pewne ilości oleju - zwłaszcza jak się daje ostro w palnik.


EDIT 2:
Tu widać dokładnie skąd wychodzi ten dzyndzel...
Obrazek
Obrazek
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Odp: Mokro pod filtrem powietrza

Postprzez mx500 » Wt sty 31, 2012 8:11 pm

Rupert napisał(a):
goramo napisał(a):Nie wiem jak w 600 ale w 1000cu jest taki gumowy, przeźroczysty "odstojnik" na syfy z airboksa.

Tak jest, ale nie z samego airboxa, a z komory korbowej


W 600ce jest identyczny odstojnik jak w 1000 wystaje z dna obudowy filtra powietrza.
"Brother, my cup is empty
And I haven't got a penny
For to buy no more whiskey
I have to go home"
--------------------------------
www.skutery-krakow.pl
--------------------------------
Avatar użytkownika
mx500
Użytkownik
 
Posty: 143
Dołączył(a): Pt mar 04, 2011 6:57 pm
Lokalizacja: Kraków / Oświęcim
Wiek: 41
Motocykl: CBF 600S 2005
W siodle: <100 kkm

Re: Mokro pod filtrem powietrza

Postprzez chiken » Wt sty 31, 2012 8:33 pm

Plamy pod moto nie ma, w garażu gdzie stał przez ostatni sezon u poprzedniego właściciela też nic nie zauważyłem. Nie jest tego dużo, o tym elemencie do "odpływu syfu" czytałem w manualu ale zupełnie zapomniałem że on tam jest jak ostatnio przy moto byłem, chyba zdemontuje całość, wyczyszcze i założe spowrotem :-).

Dodatkowa kwestia, mam zamek do schowka pod kanapą ale nie mam mechanizmu do zamukania tej kanapy ( zupełnie nie wiem jak to nazwać a w serwisówce nie widziałem jakiejś konkretnej nazwy ). Jeśli ktoś wie o który element mi chodzi czy może mi podrzucić jakieś fotki rzeczonego elementu, ew jak to się nazywa i gdzie to dostać? ( na allegro krucho )
Avatar użytkownika
chiken
Nowicjusz
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn sty 16, 2012 10:06 pm
Wiek: 36
Motocykl: CBF 600 SA '04
W siodle: <100 kkm

Odp: Mokro pod filtrem powietrza

Postprzez rupert » Wt sty 31, 2012 9:18 pm

Najwidoczniej pokrecilem. Tak wiec wszystko jasne. Czyli warto wyczyscic, aby filtra nie zachlapalo. Przynajmniej jak pelny :)

Ps. Chyba czas airboxa rozebrac, skoro takiego babola zasadzilem :)
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 138 gości