cbf600 pc43(wtryski) benzyna w oleju

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

cbf600 pc43(wtryski) benzyna w oleju

Postprzez mops123 » Pt wrz 01, 2023 10:44 am

Cześć,
Zauważyłem, że wzrósł mi poziom oleju i poczułem zapach benzyny z pod korku. Wymieniłem olej i sytuacja się powtórzyła.
Może ktoś ma pomysł co to może być? A może ktoś też może polecić jakiś porządny warsztat w okolicach Katowic lub przy czeskiej granicy?
mops123
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt wrz 01, 2023 10:34 am
Lokalizacja: Wrocław, Katowice
Motocykl: cbf600sa, pc43
W siodle: <100 kkm

Re: cbf600 pc43(wtryski) benzyna w oleju

Postprzez plam » Pt wrz 01, 2023 12:12 pm

A jak bardzo ten poziom wzrósł? Na jak długich odcinkach jeździsz?

Troche za mało danych, żeby co kolwiek stwierdzić, ale w pewnych sytuacjach to normalne.
Jeżeli jeździsz na krótkich odcinkach 15-25 km, to:
- silnik nie dogrzany ma większe luzy między tuleją cylindrową a tłokiem (silnik jest projektowany jest do pracy w optymalnej temperaturze uwzględniając rozszerzalność ciepną materiałów)
- wtrysk podaje większą dawkę paliwa w początkowej fazie pracy, aby jak najszybciej osiągnąć optymalną temperaturę i wymiary, więc nadmiar paliwa w naturalny sposób przedostaje się do oleju
- na którkich odcinkach, ta lżejsza frakcja, czyli benzyna nie zdąży odparować z oleju i pewnym sensie zmiejsza jego lepkość

Jak bardzo się przejmujesz, to możesz wykonać pomiar kompresji. Możesz też porządnie wygrzać silnik, pod obciążeniem (nie na postoju), najlepiej kilka razy i sprawdzić poziom jeszcze raz.


PS. zapewne administratorzy poproszę Cie zaraz o zajrzenie do powitalni
plam
Użytkownik
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt paź 09, 2015 5:00 pm
Wiek: 44
Imię: Piotr
Motocykl: Honda CRF1000L
W siodle: <100 kkm

Re: cbf600 pc43(wtryski) benzyna w oleju

Postprzez mops123 » Pt wrz 01, 2023 1:09 pm

plam napisał(a):A jak bardzo ten poziom wzrósł? Na jak długich odcinkach jeździsz?

Troche za mało danych, żeby co kolwiek stwierdzić, ale w pewnych sytuacjach to normalne.
Jeżeli jeździsz na krótkich odcinkach 15-25 km, to:
- silnik nie dogrzany ma większe luzy między tuleją cylindrową a tłokiem (silnik jest projektowany jest do pracy w optymalnej temperaturze uwzględniając rozszerzalność ciepną materiałów)
- wtrysk podaje większą dawkę paliwa w początkowej fazie pracy, aby jak najszybciej osiągnąć optymalną temperaturę i wymiary, więc nadmiar paliwa w naturalny sposób przedostaje się do oleju
- na którkich odcinkach, ta lżejsza frakcja, czyli benzyna nie zdąży odparować z oleju i pewnym sensie zmiejsza jego lepkość

Jak bardzo się przejmujesz, to możesz wykonać pomiar kompresji. Możesz też porządnie wygrzać silnik, pod obciążeniem (nie na postoju), najlepiej kilka razy i sprawdzić poziom jeszcze raz.


PS. zapewne administratorzy poproszę Cie zaraz o zajrzenie do powitalni


Hej, dzięki za odpowiedź,
kiedy zlałem stary olej(w połowie sierpnia, przebieg 36t.km) to zlałem 3l, a miało być 2.8l. Przed tym wymieniałem olej w połowie kwietnia (przebieg 33 t.km). No i nie wiem kiedy w tym czasie wzrósł mi poziom, zauważyłem dopiero w połowie sierpnia. Zwykle robie trasy 60km+, ale oczywiście zdarza się krótka jazda po mieście też. Akurat przed tym jak zauważyłem wzrost poziomu, zrobiłem trasę 1200km po górach, na wysokich obrotach, więc silnik na pewno się "rozgrzał" w czasie tej wycieczki :)
mops123
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt wrz 01, 2023 10:34 am
Lokalizacja: Wrocław, Katowice
Motocykl: cbf600sa, pc43
W siodle: <100 kkm

Re: cbf600 pc43(wtryski) benzyna w oleju

Postprzez buczekpan » Pn wrz 04, 2023 8:38 am

Nie jest to normalne, bez względu na to czy jeździsz na długich, czy krótkich odcinkach.
Silnik pracuje normalnie, ma moc? To jest wersja zgodna z opisem, czyli PC43 na wtryskach, a nie na gaźnikach? Na gaźnikach temat byłby łatwiejszy, bo najczęściej winą są zaworki iglicowe.

Może zapłon na jednym cylindrze wypada, albo wtryskiwacz leje i mieszanka nie jest rozpylona? Wtedy przy fazie sprężania może przeciskać niespaloną benzynę do oleju.
W ostateczności piec do rozebrania i sprawdzenia (pierścienie, przytarte cylindry/tłoki, pęknięty blok/głowica, itd)

Było coś robione w silniku w historii?
Varadero XL125 -> CBF600SA
Avatar użytkownika
buczekpan
Miłośnik
 
Posty: 617
Dołączył(a): Pn lis 27, 2017 9:06 am
Wiek: 43
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 600SA
W siodle: <100 kkm

Re: cbf600 pc43(wtryski) benzyna w oleju

Postprzez mops123 » Pn wrz 04, 2023 8:55 am

buczekpan napisał(a):Nie jest to normalne, bez względu na to czy jeździsz na długich, czy krótkich odcinkach.
Silnik pracuje normalnie, ma moc? To jest wersja zgodna z opisem, czyli PC43 na wtryskach, a nie na gaźnikach? Na gaźnikach temat byłby łatwiejszy, bo najczęściej winą są zaworki iglicowe.

Może zapłon na jednym cylindrze wypada, albo wtryskiwacz leje i mieszanka nie jest rozpylona? Wtedy przy fazie sprężania może przeciskać niespaloną benzynę do oleju.
W ostateczności piec do rozebrania i sprawdzenia (pierścienie, przytarte cylindry/tłoki, pęknięty blok/głowica, itd)

Było coś robione w silniku w historii?

Witam,
pracuje normalnie, ma moc.
Tak, to jest pc43 na wtryskach.

Może. Też myślałem że problem może być ze wtryskami(lub z jednym) jednak oczekiwałbym niestabilnej pracy, a pracuje dobrze.

Wygląda że nic przy tym silniku nie było robione
mops123
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt wrz 01, 2023 10:34 am
Lokalizacja: Wrocław, Katowice
Motocykl: cbf600sa, pc43
W siodle: <100 kkm

Re: cbf600 pc43(wtryski) benzyna w oleju

Postprzez buczekpan » Pn wrz 04, 2023 12:31 pm

Na początek zmień olej i filtr, jeśli już przybyło oleju.
Ja bym zaczął od najtańszej opcji, kup jakąś płukankę do układu paliwowego, zalej do baku, jak będziesz miał mało paliwa (żeby było wyższe stężenie) i wypal to.
Nie wiem czy pomoże, ale jeżeli wtrysk leje, to jest to najtańsza możliwość, jaka przychodzi mi na myśl. Dodatkowo zmierz sprężanie na cylindrach.
Jak będą spore rozbieżności w sprężaniu, to zalałbym jakąś płukankę do silnika (może być zwykła nafta).

Od tego osobiście bym zaczął...

Jeszcze tak dla pewności - rozumiem, że masz moto od dłuższego czasu wszystko było ok, a dopiero niedawno zdarzyła się taka sytuacja, a to nie była pierwsza wymiana oleju jakiej dokonałeś w tym moto?
Varadero XL125 -> CBF600SA
Avatar użytkownika
buczekpan
Miłośnik
 
Posty: 617
Dołączył(a): Pn lis 27, 2017 9:06 am
Wiek: 43
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 600SA
W siodle: <100 kkm

Re: cbf600 pc43(wtryski) benzyna w oleju

Postprzez Bloodhound » Pn wrz 04, 2023 2:42 pm

Nie wiem, czy może to mieć zastosowanie w tym przypadku, ale w Hondach VTX 1800 gdy pojawiał się problem paliwa w oleju, winny był najczęściej regulator ciśnienia paliwa (membranowy), który w przypadku uszkodzenia membrany, podawał paliwo wężykiem podciśnienia do układu dolotowego, z którego z pominięciem wtryskiwaczy dostawało się do cylindra.
Dość niebezpieczna sytuacja dla silnika, bo wypłukiwało film olejowy z gładzi cylindra.
Sprawdź czy nie masz większej ilości sadzy w wydechu i jak wyglądają świece. Jeśli to coś w tym stylu, to świece będziesz miał zarzucone tłustą sadzą.

Tapatalknięte
If it has pistons or tits, it must be expensive.
Avatar użytkownika
Bloodhound
Miłośnik
 
Posty: 521
Dołączył(a): So wrz 06, 2014 9:39 am
Lokalizacja: SZY
Wiek: 54
Imię: Jacek
Motocykl: NC/KTM
W siodle: 100-200 kkm

Re: cbf600 pc43(wtryski) benzyna w oleju

Postprzez mops123 » Pn wrz 04, 2023 3:09 pm

buczekpan napisał(a):Na początek zmień olej i filtr, jeśli już przybyło oleju.
Ja bym zaczął od najtańszej opcji, kup jakąś płukankę do układu paliwowego, zalej do baku, jak będziesz miał mało paliwa (żeby było wyższe stężenie) i wypal to.
Nie wiem czy pomoże, ale jeżeli wtrysk leje, to jest to najtańsza możliwość, jaka przychodzi mi na myśl. Dodatkowo zmierz sprężanie na cylindrach.
Jak będą spore rozbieżności w sprężaniu, to zalałbym jakąś płukankę do silnika (może być zwykła nafta).

Od tego osobiście bym zaczął...

Jeszcze tak dla pewności - rozumiem, że masz moto od dłuższego czasu wszystko było ok, a dopiero niedawno zdarzyła się taka sytuacja, a to nie była pierwsza wymiana oleju jakiej dokonałeś w tym moto?

Zmieniłem olej i filtr 2 tygodni temu, jak zauważyłem ten problem
O płukance do baku też pomyślałem, sprobuje.

Tak, mam moto już czwarty sezon i wszystko było ok. Przed każdym sezonem wymieniałem olej+filtr
mops123
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt wrz 01, 2023 10:34 am
Lokalizacja: Wrocław, Katowice
Motocykl: cbf600sa, pc43
W siodle: <100 kkm

Re: cbf600 pc43(wtryski) benzyna w oleju

Postprzez mops123 » Pn wrz 04, 2023 3:13 pm

Bloodhound napisał(a):Nie wiem, czy może to mieć zastosowanie w tym przypadku, ale w Hondach VTX 1800 gdy pojawiał się problem paliwa w oleju, winny był najczęściej regulator ciśnienia paliwa (membranowy), który w przypadku uszkodzenia membrany, podawał paliwo wężykiem podciśnienia do układu dolotowego, z którego z pominięciem wtryskiwaczy dostawało się do cylindra.
Dość niebezpieczna sytuacja dla silnika, bo wypłukiwało film olejowy z gładzi cylindra.
Sprawdź czy nie masz większej ilości sadzy w wydechu i jak wyglądają świece. Jeśli to coś w tym stylu, to świece będziesz miał zarzucone tłustą sadzą.

Tapatalknięte

Ciekawe, a gdzie on jest ten regulator ciśnienia?
Dopiero mi się udało wykręcić tylko świecy z pierwszego a czwartego cylindrów, a one wyglądają wzorowo. Wieczorem sprawdzę sadzę w tłumiku
mops123
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt wrz 01, 2023 10:34 am
Lokalizacja: Wrocław, Katowice
Motocykl: cbf600sa, pc43
W siodle: <100 kkm

Re: cbf600 pc43(wtryski) benzyna w oleju

Postprzez Bloodhound » Pn wrz 04, 2023 6:14 pm

Zwykle za pompą przy szynie paliwa, z której zasilane są wtryskiwacze.
Być może to zły trop, bo opisuję problem występujący w zupełnie innym typie motocykla. Ale świece tak, czy siak warto sprawdzić.

Tapatalknięte
If it has pistons or tits, it must be expensive.
Avatar użytkownika
Bloodhound
Miłośnik
 
Posty: 521
Dołączył(a): So wrz 06, 2014 9:39 am
Lokalizacja: SZY
Wiek: 54
Imię: Jacek
Motocykl: NC/KTM
W siodle: 100-200 kkm


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 160 gości