Jakie kaski macie , jakie polecacie ..

Kaski, kombinezony, kurtki, spodnie, buty, rękawice, ochraniacze i buzery, bluzy, bielizna termoaktywna, dodatki do odzieży, kamery, interkomy i bluetooth.
Regulamin działu W tym dziale utrzymujemy porządek. Trzymamy się tematu w wypowiedziach! Wszystkie posty nie na temat będą usuwane.

Re: Jakie kaski macie , jakie polecacie ..

Postprzez Turos » Pt cze 12, 2020 6:04 pm

Fajny kask ale nie na moja głowę to hjc is 17,ale z poliwęglanu.
Ja mam z kolei AGV K5: blenda, pinlock, zapięcie DD, skorupa z włókna szklanego i węglowego i jakis dodatków, Dobra wentylacja.
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7612
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 35
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Re: Jakie kaski macie , jakie polecacie ..

Postprzez bushmaster » Pt cze 12, 2020 6:37 pm

goramo napisał(a):Mnie też brakowało blendy. 8 lat śmigałem w kasku bez tego udogodnienia.
Więc dwa lub trzy lata temu kupiłem kask z blendą - C3pro.
No i.... używam blendy może ze 3, max 4 razy w sezonie :lol:
Jakoś mi za ciemno z tą blendą xcrazy


Ciekawe, widocznie kwestia mocno indywidualna - u mnie dokładnie odwrotnie, tj. może kilka razy w sezonie zdarza mi się jechać bez opuszczonej blendy. Inną sprawą jest, że w HJC blenda nie jest bardzo ciemna.

Turos napisał(a):Fajny kask ale nie na moja głowę to hjc is 17,ale z poliwęglanu.
Ja mam z kolei AGV K5: blenda, pinlock, zapięcie DD, skorupa z włókna szklanego i węglowego i jakis dodatków, Dobra wentylacja.


Tak, acz w IS-17 był (jest?) problem z mechanizmem opuszczania/podnoszenia blendy (jakaś sprężynka zawodziła, o ile dobrze pamiętam - 2 lata temu sporo opinii na ten temat znalazłem).
Avatar użytkownika
bushmaster
Maniak
 
Posty: 1115
Dołączył(a): Cz sty 10, 2013 2:38 pm
Lokalizacja: Kraków
Motocykl: CBF 1000 FA '13
W siodle: <100 kkm

Re: Jakie kaski macie , jakie polecacie ..

Postprzez goramo » Pt cze 12, 2020 7:30 pm

bushmaster napisał(a):
Ciekawe, widocznie kwestia mocno indywidualna - u mnie dokładnie odwrotnie, tj. może kilka razy w sezonie zdarza mi się jechać bez opuszczonej blendy. Inną sprawą jest, że w HJC blenda nie jest bardzo ciemna.



Nie wiem jak w innych HJC, ale testowałem kiedyś HJC RPHA ST i w nim blenda jest sporo jaśniejsza niż w Schuberth
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8488
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Jakie kaski macie , jakie polecacie ..

Postprzez adamlca » N gru 27, 2020 6:50 pm

Panowie a czy mozecie potwierdzic ze w sloncu w bialym kasku jest chlodniej niz w czarnym?Czy to bajki?Bo w koncu warstwa izolacji w baniaku spora.
Litr jest jak Media Markt-nie dla idiotow.
adamlca
Maniak
 
Posty: 1509
Dołączył(a): Pn gru 02, 2019 5:44 pm
Lokalizacja: legnica
Wiek: 58
Imię: adam
Motocykl: CBF1000 A
W siodle: <100 kkm

Re: Jakie kaski macie , jakie polecacie ..

Postprzez goramo » N gru 27, 2020 7:30 pm

Swój mam czarny.
Wcześniej jeździłem kilka lat w srebrnym.

W czterech białych garnkach jeździłem tylko na jazdach testowych.
Nie mam więc za bardzo porównania.

W swoim czarnym nie odczuwam jakoś tego żeby było w nim gorąco na słońcu. Tak jak mówisz - izolacji jest przecież gruba warstwa wewnątrz. Do tego wentylacja swoje robi i usuwa powietrze z wewnątrz.
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8488
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Jakie kaski macie , jakie polecacie ..

Postprzez Turos » N gru 27, 2020 7:50 pm

Był test kilka lat temu na motormani:
https://motormania.com.pl/newsy/swiat/c ... -w-srodku/
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7612
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 35
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Re: Jakie kaski macie , jakie polecacie ..

Postprzez goramo » Pn gru 28, 2020 8:56 am

Turos napisał(a):Był test kilka lat temu na motormani:
https://motormania.com.pl/newsy/swiat/c ... -w-srodku/



Majster, Ty to zdaje się inżynierem jesteś wychowanym przez zacną politechniczną uczelnię. xwink
Coś takiego jak wymianę ciepła, to miałeś wykładaną?

Przecież ten test (mimo, że fajny w swoim założeniu) jest przeprowadzony w sposób kompletnie nie adekwatny do rzeczywistych warunków użytkowania kasku. Fakt, świetnie wygląda tutaj ten pirometr, co podkręca wiarygodność testu.

Ale czego ten test dowodzi? Ano dowodzi tego, że jak położysz dwa garnki w nasłonecznionym miejscu, to czarny nagrzeje się bardziej niż biały.
No rewelacja!
Tylko to wiadomo i bez testu....


Test powinien być przeprowadzony w następujący sposób:
Kaski zakładane są na głowę, tester wsiada na moto i jedzie określony czas w pełnym słońcu. Potem zdejmuje garnek i od razu pomiar temp wyściółki w środku. Z drugim garnkiem to samo - na łeb, na moto, jedziemy taki sam czas w takich samych warunkach. Ściągamy i mierzymy temperaturę wyściółki.
Dla ciekawości można by pomierzyć też temperaturę zewnętrznej powierzchni skorupy.

Jakie byłyby wyniki? Mniej więcej takie same!

Dlaczego?

1. W czasie jazdy kask opływa powietrze, które go chłodzi.
Nikt raczej nie zakłada kasku do leżenia godzinami na plaży, a takie właśnie warunki użytkowania mniej więcej przedstawia test motormanii. :msn-wink:

Czy jeśli jedziemy motocyklem kilka godzin w czarnym kasku i go potem chcemy zdjąć z głowy, to jest on nagrzany do blisko 70oC ??? No przecież nie!
Łapiesz dłońmi za kask i co - i jest on chłodny! Mimo, że przecież wystawiony był na działanie słońca.
Owszem był, ale opływające go powietrze skutecznie go schładza!
Gdyby nie efekt chłodzenia powierzchni kasku przez powietrze, to po dwóch, trzech godzinach wystawienia garnka na słońce nikt by nie mógł dotknąć kasku dłonią bez oparzenia, a nasza głowa byłaby ugotowana. Czy tak się dzieje?

2. W czasie jazdy ruch powietrza usuwa ciepłe powietrze także z wewnątrz kasku (o ile kask ma jakąkolwiek działającą wentylację).

3. Kask w miarę szczelnie jest wypełniony nasza głową, której powierzchnia ma u każdego mniej więcej taką samą temperaturę (wszak temp ciała mamy wszyscy w zasadzie jednakową).
Warstwa wewnętrzna kasku stykającą się z głową będzie miała zatem prawie identyczną temperaturę niezależnie od tego jakiego koloru jest ten kask.



Tak więc test motormanii jest moim zdaniem obarczony błędami wykonawczymi i jedyne czego dowodzi, to tego, że dwa garnki położone w słońcu i POZOSTAWIONE tak bez ruchu nagrzeją się różnie.
Tylko, że to akurat każdy chyba zna z autopsji i nie ma co do tego wątpliwości nawet bez takiego testu.
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8488
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Jakie kaski macie , jakie polecacie ..

Postprzez adamlca » Pn gru 28, 2020 2:32 pm

I Goramo pozamiatal :cheers:

Mysle ze w czarnym garnku cos pod skorupa w pelnym sloncu moze byc cieplej(ale nie 6st.C jak w tescie Motormani)a ile to pewnie glownie zalezy od stopnia wentylacji danego kasku.Im lepiej wentylowany tym roznica temperatur bialy vs czarny mniejsza.
Litr jest jak Media Markt-nie dla idiotow.
adamlca
Maniak
 
Posty: 1509
Dołączył(a): Pn gru 02, 2019 5:44 pm
Lokalizacja: legnica
Wiek: 58
Imię: adam
Motocykl: CBF1000 A
W siodle: <100 kkm

Re: Jakie kaski macie , jakie polecacie ..

Postprzez bushmaster » Pn gru 28, 2020 3:09 pm

Jeździłem kilka sezonów w kasku prawie białym (z jakąś grafiką), od 3 sezonów mam prawie czarny - nie zauważam różnicy w komforcie termicznym.
Avatar użytkownika
bushmaster
Maniak
 
Posty: 1115
Dołączył(a): Cz sty 10, 2013 2:38 pm
Lokalizacja: Kraków
Motocykl: CBF 1000 FA '13
W siodle: <100 kkm

Re: Jakie kaski macie , jakie polecacie ..

Postprzez Wielebny » Pn gru 28, 2020 11:48 pm

adamlca napisał(a):Panowie a czy mozecie potwierdzic ze w sloncu w bialym kasku jest chlodniej niz w czarnym?Czy to bajki?Bo w koncu warstwa izolacji w baniaku spora.

Kilka sezonów jeździłem w białym Nolanie a od 3 w czarnym Shoei nie czuje żadnej różnicy.(jeśli chodzi o nagrzewanie się) Kask jak ma dobrą wentylację to nie ma problemu w najgorętsze dni. Prawdą jest że biały kolor jest bardziej widoczny i rzuca się w oczy z daleka, śmiem twierdzić że bezpieczniejszy, zawsze puszki zjeżają z drogi myśląc że to miśki na hulaj nogach. xcrazy
Marzenia się spełniają
Avatar użytkownika
Wielebny
Znawca
 
Posty: 267
Dołączył(a): So lut 27, 2016 11:19 pm
Lokalizacja: EZD
Wiek: 53
Motocykl: CBF 1000 SC64 2014
W siodle: >300 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dla motocyklisty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości