buty na lato - kawaleryjki

Kaski, kombinezony, kurtki, spodnie, buty, rękawice, ochraniacze i buzery, bluzy, bielizna termoaktywna, dodatki do odzieży, kamery, interkomy i bluetooth.
Regulamin działu W tym dziale utrzymujemy porządek. Trzymamy się tematu w wypowiedziach! Wszystkie posty nie na temat będą usuwane.

buty na lato - kawaleryjki

Postprzez PeterS » So wrz 20, 2014 7:52 pm

Szukałem butów, w których mógłbym jeździć na moto do pracy bez konieczności ich tam przebierania- czasem po kilka razy, gdy trzeba wyjść z fabryki, podjechać na moto, coś załatwić i wrócić. Chodziło o to by wyglądały z grubsza jak półbuty i pasowały do marynarki, nie rzucając się w oczy krojem adidasów czy plastikowym uzbrojeniem a la Robocop. No i oczywiście do jazdy po mieście. Moje kozaki TCXa, jakkolwiek świetne pod wzgl. trwałości, nieprzemakalności i wygody, przy wyższych temperaturach powodowały urywanie nóg.

Więc zanabyłem takie kawaleryjki z asortymentu Tarboru:
Obrazek
Obrazek

- na zdjęciach nie ująłem cholewki, bo to nieistotne :oops: – i tak jej nie widać ;)

Z samouczka na stronie internetowej jakiegoś motosprzedawcy wynikało, że tego rodzaju buty należy kupić dopasowane (lekko ciasne) i nast. się „rozbiją”. Teraz wiem, że w takich butach jest to możliwe tylko pod warunkiem, że się w nich chodzi (!) codziennie przez miesiąc i prawdopodobnie dodatkowo w nich śpi. Poza tym są zrobione z grubej skóry i przez to dość szybko, nie używane, się kurczą.

Dodatkowo wykoncypowałem sobie, że kupię „dopasowane” i je rozbiję - by nie latały na nodze i przez to nie miały tendencji w spadnięcia w razie ew. dachowania.

Generalnie botki tego typu (mierzyłem kilka różnych firm) mają to do siebie, że są dość wąskie.
Niestety natura obdarzyła mnie szeroką łapą meksykańskiego złoczyńcy, więc musiałem dać do szewca do poszerzenia (14zł). Trochę to polepszyło sprawę ale, leżąc przyzwoicie na stopie, dalej lekko cisną po bokach. Chyba jednak powinienem kupić o numer większe i pogodzić się z tym, że będą to chodaki, które lekko „klapią” na nodze i w razie „W” odmaszerują szybko. Z resztą powstaje pytanie czy inne krótkie buty, już z założenia motocyklowe, nie spadną równie szybko w czasie fikołka.

Jeżeli chodzi o walory użytkowe w chodzeniu – nie rzucają się w oczy, nie jest w nich za gorąco nawet w największe upały. Niestety mają twardą podeszwę i słabą amortyzację - są dość głośne i trzeba się nauczyć w nich chodzić. Miały dodatkowo z przodu i na obcasie przykręcane obciachowe blaszki ale od razu je wyrzuciłem.

Jeśli chodzi o jazdę – mają wzmocnione (utwardzone) przód i piętę, twardą podeszwę (ułatwia stawianie na centralce). Wysokość cholewki powoduje, że staw skokowy nie jest przewiewany, jedynie górą wpada trochę powietrza, które lekko chłodzi. Cholewka sięga wyżej kostki przez co w mieście nie oparzy nas w kostki gorące powietrze buchające z silnika. Komfort termiczny – super. Nie jest w nich za gorąco, dość duża „stabilność” - nie ma efektu jak w kurtce meshatej (gorąco - spocisz się w korku-zimno gdy ruszysz). Całkiem dobrze sprawdzają się w warunkach z dziennymi skokami temperatur jak obecnie (10-22 stopnie). Buty mają obcas, co wymusza miejsce spoczynku stopy na podnóżkach. Dla mnie trochę za bardzo do tyłu – biegi zmieniam już czubkiem buta, równie często stawiam obcas na podnóżku. W butach o numer większych (ja kupiłem 41 – numeracja tu jest zupełnie popieprzona i trzeba po prostu mierzyć) tego problemu raczej nie będzie.
Avatar użytkownika
PeterS
Fanatyk
 
Posty: 3165
Dołączył(a): Pn wrz 06, 2010 9:22 am
Lokalizacja: Audiland, woj. małopolskie
Wiek: 47
Motocykl: HH 600+ETZ 250
W siodle: 100-200 kkm

Re: buty na lato - kawaleryjki

Postprzez goramo » N wrz 21, 2014 6:36 am

Ja przymierzałem się do zakupu kawaleryjek gdy zaczynałem przygodę z intruderem. Ale z powodu obcasa rodem z kowbojskiego buta skreśliłem je po pierwszym założeniu. Nie potrafiłem w nich stabilne chodzić i bałem się o stabilność podparcia po zatrzymaniu moto.
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: buty na lato - kawaleryjki

Postprzez MisiekK » Pn wrz 22, 2014 6:09 am

Raz mierzyłem podobne buty. Raz to co napisał Goramo, obcas jakiś dla mnie dziwny, ale pewnie to kwestia przyzwyczajenia.
A druga sprawa, że mierząc je na motocyklu miałem wrażenie, że strasznie mi latają na kostce, zupełny brak trzymania kostki co dla mnie je skreśliło.
Ostatecznie jeśli nie zakładam motocyklowych buciorów to jeżdżę w wojskowych.
Avatar użytkownika
MisiekK
Fanatyk
 
Posty: 2400
Dołączył(a): N maja 06, 2012 1:55 pm
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 43
Imię: Michał
Motocykl: Honda CBF600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: buty na lato - kawaleryjki

Postprzez goramo » Pn wrz 22, 2014 6:40 am

MisiekK napisał(a):A druga sprawa, że mierząc je na motocyklu miałem wrażenie, że strasznie mi latają na kostce, zupełny brak trzymania kostki co dla mnie je skreśliło.



O to też. :smile:
Ja mam dosyć szczupłą stopę i w zdecydowanej większości butów niewiązanych czuję zbyt duży luz w okolicy kostki i podbicia stopy. Jak do tego dodamy jeszcze mało stabilny obcas, to masakra - pewnie równie dobrze mógłbym założyć babskie szpilki i efekt powykręcanych nóg tak samo murowany.... :biggrin: :msn-wink:
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: buty na lato - kawaleryjki

Postprzez pat_pat » Pn wrz 22, 2014 7:54 am

Nie zdecydowałbym się na takie buty.
Pewnego razu będąc na kuligu jeden kolega posiadał takowe obuwie.
Gdy się wywrócił jadąc za mną jego but minął mnie i poleciał dalej.
:)
Taki mamy klimat
Avatar użytkownika
pat_pat
Fanatyk
 
Posty: 2838
Dołączył(a): Wt lis 22, 2011 10:03 am
Lokalizacja: Biskupiec pow. olsztyński
Wiek: 45
Imię: męskie
Motocykl: Honda CBF 600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: buty na lato - kawaleryjki

Postprzez PeterS » Pn wrz 22, 2014 8:02 am

Już chyba taka uroda takich butów - chodaków. Mierzyłem kilka butów różnych producentów i w zasadzie wszystkie tak miały, w różnym stopniu. Właśnie ze względu na to latanie na nodze zdecydowałem się na buty o numer mniejsze. Muszę nad nimi jakoś popracować by jeszcze trochę się rozbiły na szerokość. Na razie na podbiciu skutecznie je rozbiłem stosując na noc prawidła własnej konstrukcji - butelki po piwie :beer:
Avatar użytkownika
PeterS
Fanatyk
 
Posty: 3165
Dołączył(a): Pn wrz 06, 2010 9:22 am
Lokalizacja: Audiland, woj. małopolskie
Wiek: 47
Motocykl: HH 600+ETZ 250
W siodle: 100-200 kkm


Powrót do Dla motocyklisty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości