Moto sprowadzane z Niemiec

Tu wrzucamy oferty zakupu

Moto sprowadzane z Niemiec

Postprzez robert1988kl » Śr kwi 18, 2018 7:53 am

Szukałem tematu na forum ale nie udało mi się odnaleźć nic na ten temat.

Osobiście intensywnie poszukuję VFR 800 po 2014 r. na polskich portalach, ale nie jest łatwo znaleźć coś godnego polecenia, niestety polski rynek nowszych motocykli jest dość mało płynny w przeciwieństwie np. do rynku niemieckiego. Nie ufam profesjonalnym sprzedawcom którzy motocykle sprowadzają z zagranicy. Stąd zacząłem zastanawiać się czy aby nie sprowadzić sobie moto z Niemiec we własnym zakresie gdzie takiego sprzętu jest dość sporo.

No i zaczęły się schody, jak to zrobić i czy to w ogóle jest opłacalne. Ceny moto nie są jakoś porażająco niższe, dodając koszty około zakupowe może wyjść sporo powyżej rynku.

Stąd zakładam temat, może ktoś z Was coś takiego robił, i mógłby podzielić się doświadczeniami. Zakładam, że moto wróciłbym na kołach, żeby nie ponosić już kosztów transportu. Ale co z ubezpieczeniem, rejestracją itp? Jak to wygląda w praktyce i jakie są problemy?
robert1988kl
Nowicjusz
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn kwi 16, 2018 9:59 am
Imię: Robert

Re: Moto sprowadzane z Niemiec

Postprzez Grzesiob » Śr kwi 18, 2018 8:18 am

Kupowałem w DE moto w 2016 roku. CBF1000 z 2014 roku.
Przyjazd na kołach możliwy w czterech przypadkach:
1. Mało realne ale Niemiec daje ci swoje papiery i przyjeżdżasz na jego tablicach i jego ubezpieczeniu i mu następnie to odsyłasz.
2. Niemiec wysyła ci Papieren i rejestrujesz moto w PL i jedziesz z tablicą i ubezpieczeniem.
3. Jedziesz do DE i tam załatwiasz formalności. Musisz transakcje dokonać w sensownych godzinach, żeby w tym samym dniu załatwić tablicę czasową lub zostać do dnia następnego (piątek na transakcje wtedy odpada) Nie pamiętam kosztów ale trochę EUR to kosztuje.
4. Na granicy PL-DE odbierasz tablicę PL - czasową i z nią jedziesz po moto. Nie pamiętam szczegółów jak to się dokładnie odbywa. W internecie są firmy co coś takiego załatwiają.
Pamiętaj zawsze pojazd musi być wymeldowany z urzędu w Niemcach. Ja akurat taki kupowałem więc nie musiałem biegać po urzędach. Niemiec miał to przygotowane gdyż międzyczasie kupił nowe BMW1600GT i HONDĘ wyrejestrował.

Ja osobiście wynająłem BUSa i przywiozłem moto na czterech kołach. Po przeliczeniu nie wyszło to tak drogo. BUS na 48H za 500 zł + paliwo.
Jazdę z przyczepką nie polecam (rozważałem temat) chyba że niedaleko. Będą cię ograniczały przepisy co do prędkości na autostradach.

W sumie w PL moto (i samochody) są tańsze niż w DE. O czymś to świadczy :hammer: . U Niemca targuj cenę to 10% jesteś w stanie urwać.
Pamiętaj że u NIemca nie liczy się rok produkcji tylko data pierwszej rejestracji i w ogłoszeniach zwykle właśnie ta data jest podawana. Ja jak kupowałem moto to wg Niemca moto zarejestrowane w marcu 2014 było wyprodukowane w 2010 roku (tak mu wyszło z dowodu rejestracyjnego - nie wyprowadzałem go z błędu ale była to data homologacji) mi z szybkiego dekodowania VIN wyszło, że moto było z 2012 roku produkcji ale na miejscu w PL okazało się, że moto zostało wyprodukowane w 2014 roku (na co zdobyłem nawet zaświadczenie z HONDY) i w moto daty na podzespołach o tym świadczą. Dlatego udało się mi moto kupić w sensownych pieniądzach :clap: .
Grzesiob
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): Pt wrz 02, 2016 7:48 am
Wiek: 51
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000, Vulcan2000
W siodle: <100 kkm

Re: Moto sprowadzane z Niemiec

Postprzez raphi » Śr kwi 18, 2018 8:57 pm

robert1988kl napisał(a):Szukałem tematu na forum ale nie udało mi się odnaleźć nic na ten temat.

Osobiście intensywnie poszukuję VFR 800 po 2014 r. na polskich portalach, ale nie jest łatwo znaleźć coś godnego polecenia, niestety polski rynek nowszych motocykli jest dość mało płynny w przeciwieństwie np. do rynku niemieckiego. Nie ufam profesjonalnym sprzedawcom którzy motocykle sprowadzają z zagranicy. Stąd zacząłem zastanawiać się czy aby nie sprowadzić sobie moto z Niemiec we własnym zakresie gdzie takiego sprzętu jest dość sporo.

No i zaczęły się schody, jak to zrobić i czy to w ogóle jest opłacalne. Ceny moto nie są jakoś porażająco niższe, dodając koszty około zakupowe może wyjść sporo powyżej rynku.

Stąd zakładam temat, może ktoś z Was coś takiego robił, i mógłby podzielić się doświadczeniami. Zakładam, że moto wróciłbym na kołach, żeby nie ponosić już kosztów transportu. Ale co z ubezpieczeniem, rejestracją itp? Jak to wygląda w praktyce i jakie są problemy?
Ja coś mogę powiedzieć na ten temat.
Jak chcesz wracać na kołach to musisz po 1 pojechać w tygodniu a nie w weekend bo będziesz musiał udać się z właścicielem do wydziału komunikacji. Tam kupujesz czerwone tablice celne wywozowe. Możesz na nich jeździć przez miesiąc na terenie UE. Możesz też jako obcokrajowiec opuścić Niemcy i wwieźć motocykl do Polski. Nie jest to tania rzecz. Nie wiem ile dokładnie teraz ale minimum 500 zł.

Taniej jest podpiąć przyczepę do osobówki i przywieźć motocykl wyrejestrowany.

Jak już masz motocykl w Polsce to:
1. Tłumaczysz u tłumacza przysięgłego dowód zakupu (umowę kupna-sprzedaży, fakturę, rachunek). Zależnie gdzie i na co kupiłeś. 40 zł
2. Tłumaczysz dowod rejestracyjny i brief (niemiecką kartę pojazdu). 80 zł
3. Robisz przegląd techniczny. 60 zł
4. Rejestrujesz w wydziale komunikacji i TEGO SAMEGO DNIA ubezpieczasz OC. 200 zł + OC.

Nie płacisz ani akcyzy ani opłaty recyklingowej ani zaświadczenia o zwolnieniu z VAT. Te opłaty to już historia dla motocykli.

Przyczepkę można wypożyczyć za 60 zł na dobę.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14107
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Moto sprowadzane z Niemiec

Postprzez robert1988kl » Cz kwi 19, 2018 7:57 am

Dzięki Panowie, poważnie rozważę tę opcję.
robert1988kl
Nowicjusz
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn kwi 16, 2018 9:59 am
Imię: Robert

Re: Moto sprowadzane z Niemiec

Postprzez abak » Pt kwi 20, 2018 8:03 am

Jakieś 7 lat temu kupiłem w Niemczech 3-letnią Hondę Shadow 750 . Szukałem tylko przy autoryzowanych salonach i polecanych autohausach (albo raczej moto-hausach).Wbrew pozorom cena z opłatami nie była dużo wyższa niż w PL.
Po znalezieniu wczesniej w necie odwiedziłem w jeden dzień kilka albo nawet kilkanaście miejsc od Frankfurtu do Essen, a w drugi wróciłem po wybrany model. Egzemplarzy wartych zakupu znalazłem co najmniej kilka w jeden dzień (nie do pomyślenia w Polsce).
Udało mi sie kupić egzemplarz w salonie Hondy z przebiegiem ok. 9-tyś.km i możliwą gwarancją za dopłatą (z której zrezygnowałem) w stanie niemal idealnym.

Dla porównania w tamtym okresie kupowałem też samochód w Niemczech i sytuacja jest trochę gorsza niż moto, ponieważ wszystko co dobre i tańsze jest mocno przebrane i za dobry egzemplarz trzeba zapłacić dużo więcej niż w PL.

Jedna ważna sprawa: uważaj na motocykle młodsze niż 6 miesięcy lub z przebiegiem niższym niż 6000km, ponieważ uznawane są jako nowe i trzeba dopłacić ponad 20% VATu.
Avatar użytkownika
abak
Znawca
 
Posty: 228
Dołączył(a): Cz sty 22, 2015 1:48 pm
Lokalizacja: Wrocław
Imię: Artur
Motocykl: CBF1000F


Powrót do Kupię

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości