[Zrób to sam] Olejarka do łańcucha

Zbiór wątków instruktażowych pomagających wykonać samodzielnie czynności serwisowe.

Re: Olejarka

Postprzez rupert » Pt lis 22, 2013 1:03 pm

goramo napisał(a):Pytanie moje o sens i potrzebę takiego udoskonalania było raczej retoryczne. :smile:

Właśnie. Moim zdaniem mamy na forum sporo zdolnych i posiadających możliwości rzemieślników, ale praktycznie zero własnej produkcji. Zamiast napychać kieszenie firmom, które nas nieźle kroją, lepiej byłoby inwestować w małe biznesy. No, ale to musiałoby wyjść od samych twórców. Stopki centralne, stelaże kufrów, mocowania akcesoriów, olejarki, przerabianie kanap. Myślę, że szły by na pniu, raczej nie na podstawowy zarobek, ale na dorobienie "po godzinach"
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Olejarka

Postprzez pat_pat » Pt lis 22, 2013 2:30 pm

A jak :)
Specjalnie dla wrażliwszych estetycznie użytkowników forum pomaluję moje koszyki na czarno :D
Choć kwasówka i tak nie powinna rdzewieć :D
Taki mamy klimat
Avatar użytkownika
pat_pat
Fanatyk
 
Posty: 2838
Dołączył(a): Wt lis 22, 2011 10:03 am
Lokalizacja: Biskupiec pow. olsztyński
Wiek: 45
Imię: męskie
Motocykl: Honda CBF 600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka

Postprzez tombartosz » Pt lis 22, 2013 2:48 pm

goramo napisał(a):Czy na prawdę trzeba wymyślać "komputer" do sterowania takim prostackim urządzeniem? :rolleyes:


Szczerze mówiąc, jest to najprostszy sposób sterowania. Jako element wykonawczy stosowana będzie elektryczna pompka oleju do dwusuwa, a ona wymaga sterowania impulsami - więc i tak musi być układ elektroniczny. Wykonanie takiego układu bez procesora nie jest proste, a sam procesor kosztuje kilka zł i ma olbrzymie możliwości. Kosztowo wychodzi to podobnie jak zabawa z elektrozaworami, zaworkami i przekaźnikami a efekt mam wrażenie będzie lepszy.
Avatar użytkownika
tombartosz
Znawca
 
Posty: 207
Dołączył(a): Pn lip 08, 2013 8:33 am
Lokalizacja: Warszawa (okolice)
Motocykl: CBF 1000, GS500
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka

Postprzez adbok » Pt lis 22, 2013 3:03 pm

rupert napisał(a):
goramo napisał(a):Pytanie moje o sens i potrzebę takiego udoskonalania było raczej retoryczne. :smile:

Właśnie. Moim zdaniem mamy na forum sporo zdolnych i posiadających możliwości rzemieślników, ale praktycznie zero własnej produkcji....

Właśnie zauważyłem, że nie wszystkim się to podoba. Wiekszośc osób krytykuje i pisze że "można prościej", że "można inaczej", "a po co się tak bawić" itp. Osobiście uważam, że warto dla chociażby samej satysfakcji.
Avatar użytkownika
adbok
Miłośnik
 
Posty: 632
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 4:42 pm
Lokalizacja: Kraków / Drzewica
Wiek: 35
Imię: Adam
Motocykl: była CBF 600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka

Postprzez adbok » Pt lis 22, 2013 3:05 pm

tombartosz napisał(a):
goramo napisał(a):Czy na prawdę trzeba wymyślać "komputer" do sterowania takim prostackim urządzeniem? :rolleyes:


Szczerze mówiąc, jest to najprostszy sposób sterowania. Jako element wykonawczy stosowana będzie elektryczna pompka oleju do dwusuwa, a ona wymaga sterowania impulsami - więc i tak musi być układ elektroniczny. Wykonanie takiego układu bez procesora nie jest proste, a sam procesor kosztuje kilka zł i ma olbrzymie możliwości. Kosztowo wychodzi to podobnie jak zabawa z elektrozaworami, zaworkami i przekaźnikami a efekt mam wrażenie będzie lepszy.

Zobacz to - viewtopic.php?f=58&t=5910&start=60#p92663
Avatar użytkownika
adbok
Miłośnik
 
Posty: 632
Dołączył(a): Pt cze 29, 2012 4:42 pm
Lokalizacja: Kraków / Drzewica
Wiek: 35
Imię: Adam
Motocykl: była CBF 600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka

Postprzez tombartosz » Pt lis 22, 2013 3:17 pm

adbok napisał(a):Zobacz to - viewtopic.php?f=58&t=5910&start=60#p92663


Wiem, widziałem to. Podstawowy problem z tym rozwiązaniem jest taki, że układ NE555 tam wykorzystany nie umie generować krótkich impulsów i długiej przerwy (umie długi impuls i krótką przerwę). Do sterowania pompką od dwusuwa z moich doświadczeń potrzeba impulsu o długości kilkunastu milisekund a potem kilka sekund przerwy. Poza tym, elementy elektroniczne w tym rozwiązaniu to wyszło ok 50zł. Procesor kosztuje kilka złotych a sterowanie podawaniem oleju w zależności od prędkości wydaje mi się lepsze - nie jedziesz, nie smarujesz, jedziesz - smarujesz. Nie bawisz się z czujnikami luzu, sprzęgła itd.
Avatar użytkownika
tombartosz
Znawca
 
Posty: 207
Dołączył(a): Pn lip 08, 2013 8:33 am
Lokalizacja: Warszawa (okolice)
Motocykl: CBF 1000, GS500
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka

Postprzez Tiarus » Śr gru 04, 2013 12:57 pm

tombartosz napisał(a): Wiem, widziałem to. Podstawowy problem z tym rozwiązaniem jest taki, że układ NE555 tam wykorzystany nie umie generować krótkich impulsów i długiej przerwy (umie długi impuls i krótką przerwę).


A nie można jakimiś sposobami "odwrócić" tego cyklu?
No, ja bym polemizowała.
Ale ja w ogóle lubię polemizować...

=^◣ ◢^=
Avatar użytkownika
Tiarus
Asimi
 
Posty: 9838
Dołączył(a): Wt maja 22, 2012 8:29 pm

Re: Olejarka

Postprzez Avalon » Śr gru 04, 2013 9:20 pm

Można kupić gotowy przekaźnik cykliczny, który ma regulowane te parametry. Na przykład TAKI
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: Olejarka

Postprzez tombartosz » Śr gru 04, 2013 10:35 pm

Tiarus napisał(a):A nie można jakimiś sposobami "odwrócić" tego cyklu?


Oczywiście można :). W układzie który zbudował kolega, ztcw odwracaczem jest przekaźnik. Jeśli NE555 generuje impuls to przekaźnik wyłącza pompkę, w przeciwnym wypadku załącza - wada jest taka, że w przypadku awarii urządzenia prąd będzie płynął przez pompkę cały czas - co może (ale nie musi) ją uszkodzić.

Avalon napisał(a):Można kupić gotowy przekaźnik cykliczny, który ma regulowane te parametry. Na przykład TAKI


Można, ale on bardziej nadaje się do sterowania elektrozaworem niż pompką oleju z dwusuwa. Dla pompki czas impulsu to od ok. 3ms (stwierdzone eksperymentalnie dla pompki prod. MIKUNI ze skutera Peugeot - odmawiają przysłania specyfikacji) do 160ms (z karty katalogowej pompki DELLORTO PLE).
Avatar użytkownika
tombartosz
Znawca
 
Posty: 207
Dołączył(a): Pn lip 08, 2013 8:33 am
Lokalizacja: Warszawa (okolice)
Motocykl: CBF 1000, GS500
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka

Postprzez Avalon » Śr gru 04, 2013 11:09 pm

To zamiast pompki olejowej od skutera, zastosuj zwykły elektrozawór sterowany przekaźnikiem cyklicznym. Będzie prościej. :thumbsup:
W przypadku olejarki "home made" mam jednak podobne zdanie /poparte własnym doświadczeniem/ jak Goramo, i nie widzę specjalnego sensu komplikowania prostej, pewnie działającej i niezawodnej konstrukcji.

Rozumiem jednak tych, którzy chcą czegoś więcej, to znaczy bardziej wysublimowanej konstrukcji. Sam miałem podobne zapędy, ale teoria to jedno, a praktyka drugie. :smile:
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zrób to sam

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości