Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla

Regulamin działu

Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.
Odpowiedz

Pytanie o łańcuch i zębatkę

So paź 26, 2013 8:49 pm

Słuchajcie, doliczyłem się 47 zębów na tylnej zębatce i 122 ogniw, czy to poprawna konfiguracja??

Re: Pytanie o łańcuch i zębatkę

N paź 27, 2013 6:00 pm

korzeń napisał(a):Słuchajcie, doliczyłem się 47 zębów na tylnej zębatce i 122 ogniw, czy to poprawna konfiguracja??


Łańcuch 120 ogniw, 16 przednia zębatka i 43 tylna zębatka

Re: Pytanie o łańcuch i zębatkę

N paź 27, 2013 8:06 pm

Dziękuję, czyli ktoś zrobił drut. Sugerujecie konieczność wymiany? Czy jeździć tak?

Re: Pytanie o łańcuch i zębatkę

Wt paź 29, 2013 7:54 am

Większa tylna zębatka pewnie wymusiła konieczność wrzucenia dłuższego łańcucha.

Większa tylna zębatka to korekta w stronę lepszego przyspieszenia kosztem prędkości maksymalnej. Ubocznymi efektami są też:
- nieco wyższe zużycie paliwa (wyższe obroty przy danej prędkości niż przy fabrycznym przełożeniu)
- zawyżanie prędkości przez prędkościomierz (dane o prędkości zbierane są ze skrzyni biegów).

Niekorzystnych efektów dla silnika i ogólnie motocykla nie ma, więc konieczności wymiany napędu nie ma żadnej.
Jeśli Cię to drażni, to możesz kupić samą zębatkę tylną, skrócić łańcuch o jedno ogniwo i zakuć. Super trwałości po tym nie należy oczekiwać, gdyż powinno się wymieniać cały zestaw, ale jakiś czas polata. Trochę żal wyrzucać zdrowy napęd, kilka stówek nowy kosztuje.

Re: Pytanie o łańcuch i zębatkę

Wt lis 05, 2013 8:07 pm

Dzięki Zbyhu za odpowiedź! o to właśnie mi chodziło. Nie będę go zmieniał, bo ma nalatane dopiero 7kkm. Najważniejsze, że dla samego motocykla nie ma to skutków ubocznych.
Swoją drogą to w Twoim kalendarium już dawno nie przybyło nic nowego ;)
Odpowiedz