Opony - wszystko na temat

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez Wesoły Dyzio » Śr maja 17, 2017 6:03 am

Chyba nie potwierdzające reguły :tongue:
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez RAV » Śr maja 17, 2017 10:35 am

Monte Christo napisał(a):Ja mam moto z 2012 roku i opony też jakoś z 2011 lub 2012 i się ostatnio zastanawiałem czy wymienić?
Motocykl garażowany w cieniu pod ziemią, motocykl nie jeżdżony w zimie stan opon oceniam na dobry, nie są popękane, ani sparciałe szkoda mi jeszcze je wymieniać, mają niespełna 12 tys przebiegu. Chyba jeszcze poczekam :smile:


Mój motór jest z tego samego rocznika i też trzymany w garażu podziemnym. Opony wymieniłem na ten sezon przy równych 10 tyś. przebiegu, bo tylna już lekko ślizgała się. Choć wyglądały bardzo dobrze.
Avatar użytkownika
RAV
Użytkownik
 
Posty: 145
Dołączył(a): N sie 05, 2012 9:42 am
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 48
Imię: Rafał
W siodle: <100 kkm

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez DonQuijote88 » Śr maja 17, 2017 4:48 pm

Nazarejski napisał(a):
DonQuijote88 napisał(a):po Dynowskich winklach

Które konkretnie masz na myśli?

Droga z Łańcuta do Dynowa i nazad.

No i pewnie tak zrobię jak mówicie. Dojade te gumy do końca i zmienię na fabryczne rozmiary.
Tak to z motocyklem bywa - pies utonął, łańcuch pływa:D
DonQuijote88
Użytkownik
 
Posty: 139
Dołączył(a): Pt wrz 23, 2016 9:57 am
Lokalizacja: Ciemnogród
Imię: Maciej
Motocykl: CBF 600 S
W siodle: <100 kkm

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez terry » Wt maja 23, 2017 2:53 pm

Monte Christo napisał(a):Ja mam moto z 2012 roku i opony też jakoś z 2011 lub 2012 i się ostatnio zastanawiałem czy wymienić?
Motocykl garażowany w cieniu pod ziemią, motocykl nie jeżdżony w zimie stan opon oceniam na dobry, nie są popękane, ani sparciałe szkoda mi jeszcze je wymieniać, mają niespełna 12 tys przebiegu. Chyba jeszcze poczekam :smile:


Według Michelina opona założona na koło starzeje się 3 razy dłużej niż ta pokryta jeszcze warstwą ochronną i trzymana w odpowiednich warunkach. To tak według nich jakbyś miał z 15 letnie leżaki magazynowe. Oczywiście nie ma nic przeciwko leżakom bo używałem nawet takich 5 letnich i można na nich nawet normalnie na torze jeździć, ale tu jednak jest opona już używana. Jakby to były moje to bym je zmienił, to już jest za stara opona. To, że ma bieżniki, nie ma spękań to nie wszystko. Sama guma po takim czasie nie jest już tak przyczepna. Osobiście to jeśli używam motocykla to opona po dwóch sezonach idzie do wymiany bez względu na to ile jej bieżnika zostało. Oczywiście jak tyle przeżyje, bo zwykle idzie po jednym. W motocyklu można na wielu rzeczach oszczędzać, ale nie na oponach. Znam kogoś, kto zostawił sobie oponki bo jeszcze były ok (choć dostał podobną jak tu opinię). Zamiast tego kupił wydech. Potem "musiał" wrócić do starego wydechu i kupił nowe oponki.
Avatar użytkownika
terry
Miłośnik
 
Posty: 813
Dołączył(a): N cze 23, 2013 3:33 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 45
Motocykl: GSXR 750

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez Wesoły Dyzio » Śr maja 24, 2017 6:52 am

Sorry Terry, nie obraź się, ale takie opinie jak Twoja napędzają chyba naszą gospodarkę narodową :tongue: Opony po dwóch latach użytkowania do wymiany bez względu na jej stan, to chyba lekka przesada :nono:

Ponadto, chodziło Ci chyba, że opona starzeje się trzy razy szybciej :smile: Co do opon kolegi, to jak najbardziej należałoby je wymienić.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez _Big_Mac_ » Śr maja 24, 2017 9:03 am

Bo trzeba jeździć tyle, żeby opona nie starczała na dłużej niż dwa sezony :)
_Big_Mac_
 

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez Monte Christo » Śr maja 24, 2017 9:34 am

Jak byłem na przeglądzie to gostek powiedział, że nie ma sensu wymieniać. Popatrzył i wypytał gdzie moto przechwuję. Wg niego jeśli opona nie była jeżdżona w zimie , nie jest przechowywana na słońcu to 5 lat nie jest granicznym okresem jej użytkowania. Ogólnie ocenił motocykl na stan super. Przyjrzałem się oponom (kłóciłem się sam ze sobą czy teraz wymieniać ale portfel zdecydował) i stwierdziłem, że opony nie mają spękań, żadnych uszkodzeń mechanicznych, w zimie nie są jeżdżone, przechowywane w temp dodatniej w cieniu (garaż) a w sumie podczas parkowania motocykla nie są narażane na promienie słoneczne (nie dotyczy w trakcie jazdy). Mają pokonany dystans ~12.000 km. Oczywiście, że mógłbym zainwestować tysiaka w ich zmianę, ale najprawdopodobniej zrobię to w kolejnym sezonie, obecnie trochę mi ich szkoda. Wiem, że bezpieczeństwo jest najważniejsze ale w tym wszystkim trzeba mieć też jakiś umiar, myśląc w taki sposób można opony wymieniać co roku. Bez przesady. Zdecydowały warunki w jakich je przechowuję i cały motocykl :smile:
Chuja się zarabia, a żyje się jak hrabia.
Avatar użytkownika
Monte Christo
Użytkownik zbanowany
 
Posty: 7506
Dołączył(a): Cz lip 05, 2012 1:24 pm
Wiek: 43
Motocykl: nie ma
W siodle: <100 kkm

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez terry » Śr maja 24, 2017 10:02 am

Mi chodziło o zachowanie opony podczas jazdy, która sprawia, że opona musi już popracować. Podczas mniej agresywnej jazdy, bez większego pochylania się nie ma takich wymagań co do przyczepności i wydaje się, że jest ok. Gorzej może być z boku i jak się pojedzie szybciej. Przy mocno zjechanej oponie nawet na środku da się to poczuć. Moja poprzednia, niby dobra sportowa M7rr po 1.5 sezonu była już na równo z ogranicznikami (czyli tak naprawdę do zmiany). Podczas jazdy po mieście, kiedy jeździ się miedzy samochodami i trafia na białe paski, tył często się ślizgał. Po zmianie na nowe mam zero uślizgów, w warunkach w który poprzednia już by się ślizgała. Dlatego nie czekam do zupełnego końca opony, wolę zmienić wcześniej, bo takie małe ślizgu-ślizgu może się zdarzyć w mało odpowiednim momencie. Ceny też nie są takie potworne. Komplet nowych, dobrych opon jak się poszuka można kupić za 500-600zł.
Avatar użytkownika
terry
Miłośnik
 
Posty: 813
Dołączył(a): N cze 23, 2013 3:33 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 45
Motocykl: GSXR 750

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez Avalon » Śr maja 24, 2017 1:35 pm

Przy obecnej cenie Pirelli Diablo Strada ( typowy kpl. 120/70 zr17 + 160/60 zr17 ) który można kupić w okolicach 500-550 złotych, nie warto się zastanawiać tylko zmienić jeśli mamy opony 5 czy 7 letnie.
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez Nod » Pn lip 10, 2017 7:23 am

Po ostatniej jaździe w deszczu, która do przyjemnych nie należała :crybaby: podjąłem decyzję, że zmienię te oryginalne opony z 2008 roku :eek: (szkoda ich bo są w sumie w dobrym stanie :D może powinienem się na nich nauczyć palić gume :biggrin: )

I teraz kluczowe pytanie, które pojawia się po przeczytaniu wątku - Pirelli Diablo Strada czy Michelin Pilot Road 4?
Avatar użytkownika
Nod
Użytkownik
 
Posty: 132
Dołączył(a): Pt lip 22, 2016 6:56 am
Motocykl: CBF600N '08
W siodle: <100 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości