Światło stroboskopowe

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Światło stroboskopowe

Postprzez dathrom » Pn gru 04, 2017 11:01 am

Witam,

Jestem z Warszawy, często przeciskam się w korkach, często po zmroku. Ostatnio widziałem agenta na moto, który używał białego stroboskopu. Jechałem jakiś czas za nim (ok 15 min) w stojącym niemal korku, żeby przekonać się jaką ma skuteczność. Było idealnie, bo nikt nie odstawiał jakiś ostrych cyrków, ale jednak zawsze trochę miejsca mu zrobili, więc dało się lekko utrzymywać 50/h, co w tych warunkach było błogosławieństwem.

Stroboskop był biały, jak podkreślam. Zastanawiam się nad legalnością takiego rozwiązania. W pierwszej chwili oczywiście byłem pewien, że nie ma takiej opcji, ale w przepisach widzę tylko coś takiego:

Prawo o ruchu drogowym,Art. 66, ust. 4, pkt. 3:
"Zabrania się umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie."

Wynikałoby z tego, że białe jest ok. Błądzę?
dathrom
Nowicjusz
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pt wrz 15, 2017 1:56 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 31
Motocykl: CBF 600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: Światło stroboskopowe

Postprzez Wesoły Dyzio » Pn gru 04, 2017 2:50 pm

Jak znam życie, to gliniarz znajdzie jakiś paragraf. W końcu takie światło stroboskopowe może być b. uciążliwe dla kierujących.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: Światło stroboskopowe

Postprzez Kaplan » Pn gru 04, 2017 3:50 pm

Każde światło zastosowane w pojeździe musi posiadać stosowną homologację (w zależności od rodzaju lampy, stosuje się odmienne oznakowania, np. C, R, B itp.). Do tego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dokładnie precyzuje katalog oświetlenia obowiązkowego i dodatkowego.
Światła, o którym wspominasz, nie ma na liście rozporządzenia czy nawet regulaminów EKG ONZ, zatem łatwo tu o mandat i skierowanie na badania techniczne. To już mniej ryzykowne jest używanie zamiast stroboskopu przednich świateł przeciwmgielnych (lub pojedynczego światła), które często można dostać z homologacją.
Kaplan
Znawca
 
Posty: 246
Dołączył(a): N gru 06, 2015 10:00 am
Lokalizacja: Woj. Pomorskie
Imię: Karol
Motocykl: NC700S DCT (2013/14)
W siodle: <100 kkm


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości