[PYTANIE] Akumulator - oryginalny czy zamiennik ?

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: [PYTANIE] Akumulator - oryginalny czy zamiennik ?

Postprzez Dworzi » Pn kwi 01, 2019 10:32 am

damikss napisał(a):Jaz yuasy przeszedłem teraz na probe austriackiego Bannera.Bo nie uśmiechlo sie dawac 4 stów na Yuse, ktorą swoja droga uważam za jedne z lepszych aku .Średnio od 6-8 lat wytrzymują.


Jest pelno do CBF 1000 tego https://allegro.pl/oferta/banner-bike-b ... 7888249106


Ile juz jezdzisz na tym Bannerze? Do cbf 1000 jest ytz10s a nie ytz14s

Edit: ten banner jest żelowy. Można go ładować zwykłym prostownikiem automatycznym?
Malaguti F10 -> MBK X-Limit 50 -> Aprilia SX 125 -> Hornet 600 2005 -> CBF1000FA
Avatar użytkownika
Dworzi
Znawca
 
Posty: 313
Dołączył(a): Pn kwi 03, 2017 6:46 pm
Lokalizacja: Rymanów
Wiek: 29
Imię: Kuba
Motocykl: CBF1000FA SC64
W siodle: <100 kkm

Re: [PYTANIE] Akumulator - oryginalny czy zamiennik ?

Postprzez damikss » Pn kwi 01, 2019 5:46 pm

Tak mam go a aucie i motocyklu.A oznaczenia nie maja większego znaczenie interesuje Cie pojemność ,wymiary i prąd rozruchowy.
damikss
Użytkownik
 
Posty: 112
Dołączył(a): N maja 18, 2014 2:45 pm
Imię: Damian
Motocykl: Honda nc 700s dct
W siodle: 100-200 kkm

Re: [PYTANIE] Akumulator - oryginalny czy zamiennik ?

Postprzez Gorsag » Wt kwi 02, 2019 6:26 pm

Wyciągnąłem moto z garażu i kicha, akus zdechły. Nie kręcił ,tylko pykał. No to pod prostownik i z 16 godzin się ładował. Prostownik wskazał full, motek zakręcił bez problemu i odpalił od pierwszego strzała. Pojeździłem (z kilkoma przystankami, gaszenie i odpalanie) i odstawiłem na tydzień... Chciałem jechać na jajcarnię, wyciągam motka a tu dupa - znowu nie kręci. Zdechł. Odpaliłem od aku z samochodu, sprawdziłem ładowanie - ładuje (jałowo 12 z hakiem V, po przekręceniu lekko manetki skacze do ponad 13V). Pojechałem na jajcarnie z kablami w kufrze, bo przecież za nic nie odpuszczę :P Jak już się zbierałem spowrotem to zakręcił i zapalił, ale jakoś niefortunnie mi zgasł pod górkę. Jak wcisnąłem starter, to ledwo zakręcił, ale na szczęście odpalił. Pojechałem jeszcze w 3 inne miejsca z gaszeniem i odpalaniem i dało radę. Pod koniec zeszłego sezonu jeszcze tak nie było i teraz mam dylemat czy to aku czy coś zaczęło żreć prąd (ale przed zimą nic nie żarło!). Mam podejrzenie, że to może coś się stało z ładowarką przy uchwycie na telefon (chińczyk), którą z braku czasu i środków wpiąłem po prostu prosto pod aku. No ale wcześniej tak nie było, stał długie okresy i zawsze palił, a o tym żeby aku padło to nie było mowy. Stał całą zimę w ciepłym (15+ stopni) garażu. Sprawdzę to jak wrócę (delegacja), ale już się szykuję żeby coś kupić. Z tego co widzę do mojej Hani to 6AH.... mówicie że Excide dobry?
Obrazek
Avatar użytkownika
Gorsag
Użytkownik
 
Posty: 87
Dołączył(a): Śr paź 04, 2017 4:15 pm
Lokalizacja: 3miasto
Wiek: 35
Imię: Paweł
Motocykl: Honda CBF 600 S
W siodle: <100 kkm

Re: [PYTANIE] Akumulator - oryginalny czy zamiennik ?

Postprzez zbyhu » Śr kwi 03, 2019 6:02 am

No mój Exide ma 6 lat i 60kkm. Po krótkim postoju zimowym (2 miesiące, nieogrzewany garaż, aku w moto) sprzęt odpalił. Rok temu też, jak zresztą wszystkie zimy - jeszcze go ani razu nie wyjmowałem z moto.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: [PYTANIE] Akumulator - oryginalny czy zamiennik ?

Postprzez damikss » Śr kwi 03, 2019 8:08 am

Zraziłem sie do exida, bo w Suzi vl 1500 wytrzymał rok ,a aucie tez to samo.Trzeba widać dobrze trafic. Samo doladowywanie aku raz w miesiącu, trzymanie pod kocem, to tylko dodatki.
damikss
Użytkownik
 
Posty: 112
Dołączył(a): N maja 18, 2014 2:45 pm
Imię: Damian
Motocykl: Honda nc 700s dct
W siodle: 100-200 kkm

Re: [PYTANIE] Akumulator - oryginalny czy zamiennik ?

Postprzez 4kowal » Cz kwi 18, 2019 5:23 pm

Exide ma 5 serii akumulatorów. Li-Ion, GEL, AGM ready (fabrycznie zalany elektrolit), AGM (elektrolit zalewany po zakupie), klasyczne. Porównywanie marek bez podawania technologii nie ma sensu.
Na żywotność może mieć kąt nachylenia akumulatora. W CBF600SA PC43 akumulator jest mocno pochylony. Dlatego Yuasa zaleca serie YTZ zamiast TTZ, która jest tańsza.
Jak ktoś ma akumulator montowany w pionie, to można brać klasyczny, jak leży, to lepiej pomyśleć nad AGM.
Yuasa określa maksymalne dopuszczalne kąty. Exide niestety nie.

Obrazek

https://www.hardwarexpress.co.uk/difference-between-yuasa-ttz-and-ytz-batteries-38-w.asp

http://www2.exide.com/pl/pl/product-solutions/transportation/applications-transportation/motorcycle-transportation.aspx
Obrazek
Avatar użytkownika
4kowal
Maniak
 
Posty: 1305
Dołączył(a): Cz sie 11, 2011 12:38 pm
Lokalizacja: Legionowo
Wiek: 41
Imię: Michał
Motocykl: CBF600SA '08
W siodle: <100 kkm

Re: [PYTANIE] Akumulator - oryginalny czy zamiennik ?

Postprzez Dworzi » Pt kwi 19, 2019 5:13 am

4kowal napisał(a):...AGM ready (fabrycznie zalany elektrolit), AGM (elektrolit zalewany po zakupie)...[/url]

Nie wkradł się tu chochlik? Na chłopski rozum nazewnictwo sugeruje, że powinno być odwrotnie ;)
Malaguti F10 -> MBK X-Limit 50 -> Aprilia SX 125 -> Hornet 600 2005 -> CBF1000FA
Avatar użytkownika
Dworzi
Znawca
 
Posty: 313
Dołączył(a): Pn kwi 03, 2017 6:46 pm
Lokalizacja: Rymanów
Wiek: 29
Imię: Kuba
Motocykl: CBF1000FA SC64
W siodle: <100 kkm

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: raku i 30 gości