Olejarka - rozmowy na temat

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez h3llord » Pt kwi 29, 2022 12:25 pm

Turos napisał(a):https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-olejarka-lancucha-scottoiler-oliwiarka-8654441262

jak tu się steruje ilością oleju podawanej na łańcuch?czy to po prostu leje ile wlezie :)


Z tego co widzę ograniczasz przepływ na śrubie przy elektrozaworze, ale mogę się mylić. Zawsze można dokupić zwykły zaworek akwarystyczny i nim regulować przepływ.
h3llord
Użytkownik
 
Posty: 27
Dołączył(a): Pn paź 26, 2020 7:15 pm
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Szymon
Motocykl: CBF1000A `08 SC58
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez MarcinMMz » Pt kwi 29, 2022 12:55 pm

zbyhu napisał(a):Jeszcze zaworek precyzyjny do dozowania. Można użyć z instalacji napowietrzania akwariów - zaworek CO2.
Elektrozawór z gazu będzie ok.
Zasilanie też trzeba zrobić po stacyjce (lub przez kontrolkę luzu dla większych purystów), więc jakiś przekaźnik będzie potrzebny

Dyszę najprościej zrobić po prostu z przewodu miedzianego hamulcowego lub LPG i na końcu zgrzać izolację termokurczliwą, żeby zmniejszyć średnicę.

Na mojej stronie masz opisane, jak zrobiłem to u siebie w Tigerze. Trochę inne podzespoły, bo nie ma gdzie tego schować i musiałem kombinować. No i zasilanie u mnie inne, bo mam port USB.

http://zbyhu.cba.pl/2022/02/21/21-luty- ... -olejarki/


Dzięki za wskazówki; na 100% tam zajrzę ;-) Faktycznie patrząc na "skomplikowanie" tego układu chyba poświęcę jedno popołudnie i w końcu założę coś takiego u siebie. Z początku byłem zniechęcony kosztami, całą elektroniką, itd. w gotowych układach za kilka stówek ale chyba nie ma sensu za mocno się nad tym zastanawiać tylko zrobić - im prościej tym lepiej czyli taniej i bardziej bezawaryjnie ;-)
MarcinMMz
 

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez kombinator » So kwi 30, 2022 7:50 pm

Turos napisał(a):https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-olejarka-lancucha-scottoiler-oliwiarka-8654441262

jak tu się steruje ilością oleju podawanej na łańcuch?czy to po prostu leje ile wlezie :)


Miałem dokładnie ten zestaw i zmieniłem go na skomplikowaną wersje z pompką i paradoksalnie teraz jestem pewny co do bezawaryjności.
Pod względem funkcjonalnym do tamtego zestawu nic nie miałem ale nie ufam temu zaworowi od LPG bo trzeba pamiętać że potrafią się one mocno grzać bo są przeznaczone do ciekłego LPG które zanim odparuje w reduktorze ma niską temperaturę i skutecznie schładza ten zawór czego nie można powiedzieć o przepływającym oleju.
Oczywiście te kilka impulsów co pewien czas nie spowoduje że się mocno nagrzeje ale w przypadku jakieś awarii jeśli na zaworze będzie stale napięcie to po prostu spłonie.
kombinator
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr lip 28, 2021 7:09 pm
Wiek: 39
Imię: Rafał
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez Doniu99 » Śr mar 15, 2023 3:15 pm

Witam wszystkich!

Z racji że zbliża się wiosna wielkimi krokami też chciałbym zadbać o swój napęd. Mam zamówione części na zrobienie olejarki 'na guzik' przy kierownicy. Tak się zastanawiam czy przy tego typu instalacjach montujecie także bezpiecznik?

Pozdrawiam!
Doniu99
Nowicjusz
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt wrz 13, 2022 11:06 am
Lokalizacja: Konin
Imię: Daniel
Motocykl: Honda CBF 600 N
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez Klawo » N lip 09, 2023 9:50 pm

Moim zdaniem bezpiecznik jest obowiązkowy w każdym obwodzie. I raczej nie chodzi o ochronę zasilanych elementów, a samych przewodów i akumulatora.
Sam jestem na etapie kompletowania olejarki do mojej CB125F:
- pompka paliwa do webasto (opisana jako 22 ml, nie wiem co to znaczy),
- jakiś zbiorniczek, ten z ursusa u mnie jest trochę za duży,
- podawanie oleju na podstawie zliczonych śrubek zębatki tylnego koła czujnikiem indukcyjnym,
- Arduino Nano do liczenia.
Jako że w moim moto brakuje mi zegarka i temperatury powietrza zewnętrznego, a w dalszej kolejności woltomierza napięcia akumulatora i wskazań temperatury silnika, to Arduino zamierzam wykorzystać również do wyświetlenia tych informacji na wyświetlaczu OLED 128 x 64. Sam wyświetlacz być może zamontuję na zbiorniczku płynu hamulcowego, ale nie mam jeszcze do niego estetycznej obudowy.
Po wstępnych testach działania pompki wychodzi że na 10 ml oleju pompka potrzebuje ok. 480-500 impulsów zasilania. Planuję podawać jeden impuls na kilometr przejechanej trasy (2000 imp. z tylnego koła - cztery śrubki, obwód koła ok. 2 m).

Pozdrawiam
Klawo
Klawo
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn lip 03, 2023 9:30 am
Motocykl: CB125F

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez kombinator » N lip 16, 2023 7:10 pm

Brzmi ciekawie. Ja akurat wykorzystałem ESP8266 i wszystko sterowane z poziomu tel. przez WiFi ale jak chcesz mieć dodatkowe dane na wyświetlaczu to pomyślałbym czy nie dorzucić tam impulsator bo wtedy drastycznie wzrastają Ci możliwości.
kombinator
Nowicjusz
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr lip 28, 2021 7:09 pm
Wiek: 39
Imię: Rafał
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez Klawo » Cz lip 27, 2023 9:12 pm

A więc po pierwszych ok. 100 km z olejarką mogę potwierdzić, że działa. :clap:
Czasem wydaje się, że oleju podaje trochę za dużo (kilka cienkich zacieków na oponie), a czasem jest całkiem czysto.
Jeszcze poobserwuję.
Na początku, po upewnieniu się że układ funkcjonuje, zdjąłem łańcuch (przebieg ok. 500 km) i wymyłem naftą z glutów.
Jak go sprawdzam po powrocie to jest wilgotny i czyściutki. Dysza z rurki teflonowej dotyka boku zębatki, tuż po wejściu łańcucha.

Wyświetlacz zamontowałem w obudowie po wypatroszonym liczniku rowerowym. Jest w miarę estetycznie i chyba szczelnie. No i uchwyt na rurę w komplecie, więc nie musiałem za dużo rzeźbić
Jeden z przycisków wykorzystałem do napełniania/odpowietrzania układu, po jego przytrzymaniu pompka dostaje 4 imp. na sekundę. Całe napełnienie zajmuje ok. 1,5 minuty.

Pozdrawiam
Klawo
Klawo
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn lip 03, 2023 9:30 am
Motocykl: CB125F

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez zbyhu » Pt lip 28, 2023 6:37 am

Poka, poka, zrób zdjęcia :)
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez Klawo » Pt lip 28, 2023 4:40 pm

Pod lewym tylnym plastikiem pompka w obejmie i zbiorniczek:
20230728_170553.jpg


Usztywniona drutem z nierdzewki rurka robiąca za dyszę. Pod widelcem złapany trytytką czujnik indukcyjny w czarnej termokurczce:
20230728_170447.jpg


Wyświetlacz. Na razie uruchomione wskazywanie godziny, napięcia akumulatora. Małymi cyferkami "9,9" to minimalne napięcia akumulatora podczas rozruchu silnika, a "8" to licznik śrubek tylnego koła. Teraz nie odpalałem silnika, ale zazwyczaj zarejestrowane to ok. 7,5 - 8,1 V.
Czujniki temperatury jeszcze nie zamontowane, stąd błędne wskazania -127.
20230728_170642.jpg



Kod źródłowy do Arduino:
Honda_18.zip

Bibliotekę u8g2 do obsługi wyświetlacza lepiej samemu pobrać, zajmuje kilka MB.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Klawo
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn lip 03, 2023 9:30 am
Motocykl: CB125F

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez zbyhu » So lip 29, 2023 9:55 am

Dobra robota :)
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: cerber i 37 gości