Skrzynia biegów

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Skrzynia biegów

Postprzez Trollsky » Pn maja 09, 2011 11:07 am

ja tam wole ze sprzęgłem, mimo wszystko po to zostało wymyslne :)
Avatar użytkownika
Trollsky
Znawca
 
Posty: 335
Dołączył(a): Pn wrz 06, 2010 8:08 am

Re: Skrzynia biegów

Postprzez raphi » Pn maja 09, 2011 12:59 pm

Trollsky napisał(a):ja tam wole ze sprzęgłem, mimo wszystko po to zostało wymyslne :)

Sprzęgło w moto zostało wymyślone po to by z niego strzelać :-) Podobnie jak wydechy ;-)
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14115
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Skrzynia biegów

Postprzez Arti » Pn maja 09, 2011 2:39 pm

raphi napisał(a):...
Sprzęgło w moto zostało wymyślone po to by z niego strzelać :-) Podobnie jak wydechy ;-)

:thumbsup: :ricky:
Arti

Who dares, wins.

hmm..
Arti
Fanatyk
 
Posty: 2011
Dołączył(a): So wrz 04, 2010 1:00 pm
Lokalizacja: Częstochowa
Wiek: 54
Imię: Ten Arti
Motocykl: czerwona GejSza
W siodle: <100 kkm

Re: Skrzynia biegów

Postprzez Dude » Śr maja 11, 2011 8:34 am

Już wiem ze skrzynia nie lubi delikatnego, niezdecydowanego wbicia biegu. W gorącym dniu jak wczoraj 2 razy miałem bieg na luzie. Lampka N swiecila, puszczał sprzeglo a tu szarpniecie. Zawsze trzymam hamulec przy Wrzucaniu N wiec kangura nie było, nawet nie zgasl bo mam szybką rękę. :)
Taka sytuacja miała miejsce właśnie ze zbijania z 4 na czerwonym świetle. Raz nawet skrzynia zawarczala na mnie brrrrrrrrr tryk.
Teraz trzymam stopę stanowczo aż bieg zalapie jak trzeba.
Zamierzam wymienić tez olej przy 6000 mimo ze nie ma na tym przeglądzie wymiany. W sumie jak sie moto męczy w mieście to warto.
Avatar użytkownika
Dude
Miłośnik
 
Posty: 739
Dołączył(a): N lut 06, 2011 4:19 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 49
Imię: Marek
Motocykl: CBR 600 F 2012
W siodle: <100 kkm

Re: Skrzynia biegów

Postprzez motolukasz » Cz maja 12, 2011 5:24 pm

raphi napisał(a):
Trollsky napisał(a):ja tam wole ze sprzęgłem, mimo wszystko po to zostało wymyslne :)

Sprzęgło w moto zostało wymyślone po to by z niego strzelać :-) Podobnie jak wydechy ;-)


:lol: :lol: :lol: DOBRE :mrgreen:
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Avatar użytkownika
motolukasz
Miłośnik
 
Posty: 658
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:52 pm
Lokalizacja: Pruszków
Wiek: 44
Imię: Łukasz
Motocykl: CBF 1000
W siodle: <100 kkm

Re: Skrzynia biegów

Postprzez goramo » Cz maja 26, 2011 2:31 pm

Wracając do zmiany biegów i związanych z tym "przypadłości"....

Wczoraj polatałem sobie wkoło komina w celu pokombinowania ze zmianą biegów. Zrobiłem w sumie około 180km stosując różne "techniki" - szybkie zmiany, wolniejsze zmiany, ze sprzęgłem, bez sprzęgła, przy niższych i przy wyższych obrotach....


....a wszystko to ze szczególnym uwzględnieniem jednej, wydawałoby się, mało istotnej sprawy - trzymanie dźwigni stopą do samego końca operacji zmiany biegu.

Niestety przez lata jazdy wyrobiłem sobie odruch, że naciskam dźwignię, robię ruch klamką, puszczam dźwignię i kończę ruch klamką....

No i niestety okazuje się, że w tym sprzęcie nie zdaje to egzaminu - stąd chyba różne nieprzyjemne "atrakcje" przy zmianie biegów.


Wydaje mi się, że znalazłem lekarstwo na te "atrakcje" - wystarczyło, że operacja zmiany biegów kończy się ruchem stopy - czyli trzymamy stopą wciśniętą dźwignię i odpuszczamy dopiero po puszczeniu klamki ręką. Czyli innymi słowy: stopa zaczyna i stopa kończy - ta mantra powtarzana w różnych poradnikach techniki jazdy zdaje się być niezbędna do właściwej zmiany biegów w CBF.

Trudno jednak opanować nawyk szybkiego "kliknięcia" stopą, który został zaszczepiony przez lata...


Aha... i jeszcze sprawa zmiany bez sprzęgła - jest OK, ale pod warunkiem, że zdecydowanie się przyspiesza. Podczas leniwego toczenia się nie ma to wielkiego sensu...
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Skrzynia biegów

Postprzez Jurek » Cz maja 26, 2011 7:39 pm

Z tym że stopa zaczyna i kończy to chyba oczywiste :jupi:
Jurek
 

Re: Skrzynia biegów

Postprzez goramo » Pt maja 27, 2011 8:16 am

Jurek napisał(a):Z tym że stopa zaczyna i kończy to chyba oczywiste :jupi:


W teorii jak najbardziej... gorzej z praktyką, zwłaszcza jak się ma wyrobione nawyki od kilkunastu lat... :msn-wink:


Jak zaczynałem się uczyć jeździć na 2oo - gdzieś tam w okolicach 6-tej klasy, to nikt nic nie tłumaczył - jak zmieniać biegi, jak skręcać, jak hamować, itp.... A w zasadzie tłumaczyli tyle: jeden w dół, reszta w górę, alleluja i do przodu :buttrock: ... :biggrin:

Potem, kilka ładnych latek później, na kursie prawa jazdy żaden instruktor nawet jednego słowa nie powiedział na temat techniki jazdy.... :dusgust: Pytanie było tylko: "umiesz jeździć?" - odpowiedź: "No umiem :biggrin: ", zwłaszcza, że na kurs przyjeżdżałem swoją ETZ150, więc jaka mogła być odpowiedź... :msn-wink:

I tak się jeździło wiele latek.... :ricky:


Nikt wtedy nie miał internetu i takiego dostępu do informacji jak dziś. Nie było gdzie i kogo się spytać. Pozostawały "rady" ojca i dziadka co to X lat temu ujeżdżali WFM-ki i SHL-ki ...


Potem znowu minęło spooooro latek, pojawiły się możliwości żeby nabyć konkretne motocykle z kraju kwitnącej wiśni, pojawił się internet i fora i....


....i się człowiek dopiero z tego źródła zaczął dowiadywać o "stopa zaczyna, stopa kończy", przeciwskrętach, prawidłowym heblowaniu itp. itd. .... :wacko:


Ktoś, kto dzisiaj zaczyna się uczyć jeździć ma zdecydowanie lepiej - mnóstwo info w necie, co najmniej kilka książek dostępnych na temat techniki jazdy, mnóstwo bardziej doświadczonych użytkowników zrzeszonych na różnego rodzaju forach, a także więcej info w szkołach nauki jazdy, czy wreszcie specjalistyczne kursy doskonalenia techniki jazdy jednośladem... :thumbsup:



IMO zatem stwierdzenie, że coś "jest oczywiste" jest czasami trochę śmieszne... :msn-wink:


Pzdr. :cheers:
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Skrzynia biegów

Postprzez raphi » Pt maja 27, 2011 3:14 pm

A mi od jakiegoś tygodnia biegi zaczęły wchodzić jak rozgrzany do czerwoności nóż (www.trollsky.com :tongue:) w szyję białej niewiasty :buttrock:
Po drodze miałem wymianę oleju, no i więcej śmigam. I zmieniam czasem ze sprzęgłem a czasem bez. Fajniej mi się jeździ od tego czasu :jupi:
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14115
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Skrzynia biegów

Postprzez goramo » Pt maja 27, 2011 4:49 pm

raphi napisał(a):Po drodze miałem wymianę oleju



No właśnie też się zastanawiam nad zmianą oleju...

Jaki szuwaks zalałeś?
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 80 gości