Płyn hamulcowy

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Płyn hamulcowy

Postprzez motolukasz » Cz cze 02, 2011 7:52 pm

Taka mała wskazówka. Ostatnio oddałem moto do znajomego mechanika na wymianę oleum i przy okazji poprosiłem o rzut oka na całokształt. Okazało się że po 3 latach płyn hamulcowy przekroczył dopuszczalną zawartość wody w sobie (sprawdzone miernikiem do tego przeznaczonym) i został wymieniony razem z płynem z układy sprzęgła. Myślę, że to dość istotna informacja, szczególnie, że ten płyn ustrojowy ma spory wpływ na nasze bezpieczeństwo.
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Avatar użytkownika
motolukasz
Miłośnik
 
Posty: 658
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:52 pm
Lokalizacja: Pruszków
Wiek: 44
Imię: Łukasz
Motocykl: CBF 1000
W siodle: <100 kkm

Re: Płyn hamulcowy

Postprzez Sarnaon » Pt cze 03, 2011 6:41 am

Ludzie śmigający naprawdę dużo zalecają zmianę co roku-koszt minimaly ,a somopoczucie potem o niebo lepsze.
Sarnaon
 

Re: Płyn hamulcowy

Postprzez zbyhu » N cze 05, 2011 2:13 pm

Tylko w CBF z ABSem to nie taka prosta sprawa. Raz to z kumplem u siebie zrobilem, ale nie wiem jakim prawem i cudem udalo nam sie to wszystko prawidlowo odpowietrzyc bez zadnych narzedzi ;).
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Płyn hamulcowy

Postprzez motolukasz » Śr cze 08, 2011 3:12 pm

Ten znajomy mechanik powiedział mi taką ciekawostkę, że wymiana płynu hamulcowego w nowych modelach BMW z ABS w ASO, to wydatek 800-900 zł :eek: , i muszą moto podpiąć do kompa bo bez tego się nie da :thumbup: .
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Avatar użytkownika
motolukasz
Miłośnik
 
Posty: 658
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:52 pm
Lokalizacja: Pruszków
Wiek: 44
Imię: Łukasz
Motocykl: CBF 1000
W siodle: <100 kkm

Re: Płyn hamulcowy

Postprzez Pix » Śr cze 08, 2011 4:19 pm

Często bywa tak, że w nowych motocyklach z układem ABS, konieczne jest podpięcie pod kompa w celu odpowietrzenia układu. Znam to z pracy z ciężarowego Renault-a. Mechanik niepotrzebnie wykręcił zacisk i trzeba było odprowadzać autko do serwisu.
Ważne by myśleć głową, a nie manetką...

CBR XX Owners Club Poland
www.cbr-xx.pl
Avatar użytkownika
Pix
Znawca
 
Posty: 259
Dołączył(a): Cz sty 27, 2011 5:42 pm
Lokalizacja: Świnoujście
Wiek: 48
Motocykl: CBR 1100XX4

Re: Płyn hamulcowy

Postprzez mx500 » N cze 19, 2011 5:29 pm

Za niedługo w najnowszej generacji motocyklach żeby dopompować powietrza do opon trzeba będzie się podpiąć do kompa :lol: :lamo:
"Brother, my cup is empty
And I haven't got a penny
For to buy no more whiskey
I have to go home"
--------------------------------
www.skutery-krakow.pl
--------------------------------
Avatar użytkownika
mx500
Użytkownik
 
Posty: 143
Dołączył(a): Pt mar 04, 2011 6:57 pm
Lokalizacja: Kraków / Oświęcim
Wiek: 41
Motocykl: CBF 600S 2005
W siodle: <100 kkm

Re: Płyn hamulcowy

Postprzez klemens » N cze 26, 2011 9:39 pm

Nie przesadzajmy. Żadnego kompa się w Cbfce nie podpina przy wymianie płynu hamulcowego. Ani z ABSem ani bez. Trzeba tylko porządnie przepłukać układ, żeby wypchnąć zewsząd stary płyn i żeby oczywiście wszędzie doszedł nowy. Odpowietrzyć i po wszystkim. Byłem parę dni temu na przeglądzie gwarancyjnym po 18000, gdzie w programie przeglądu jest m.in. wymiana płynu hamulcowego i oleju sprzęgła. To właściwie jedyne konkretne czynności na tym przeglądzie. Oczywiście Panowie w serwisie próbowali mi wmówić, że są to czynności dodatkowo płatne. Dobrze, że wziąłem ze sobą instrukcję obsługi moto, w której były wymienione konkretne czynności przeglądu i kazałem płyny wymieniać w cenie przeglądu. Wówczas Panowie stwierdzili, że płyny są dobre i nie trzeba ich wymieniać. Cwaniaczki. Płyny kosztują grosze, za to z wymianą jest trochę roboty. W końcu wymienili.
Lepiej się wysrać i spóźnić niż być na czas i się zesrać
Avatar użytkownika
klemens
Nightmare
 
Posty: 5259
Dołączył(a): Cz wrz 09, 2010 8:04 am
Wiek: 62
Motocykl: T7

Re: Płyn hamulcowy

Postprzez RxxxP » Pn cze 27, 2011 6:13 am

W samochodzie wymiana płyny hamulcowego ma się odbywać co dwa lata lub 40 tys. km. Mercedes zaleca wymianę co roku.

Płyn hamulcowy powinien spełniać normę: ISO 49.25 - nie patrzeć, że to DOT4 tylko na DOT4 i na normę a nie jakieś tam badziewie, powinien być przechowywany w pojemniku metalowym - jak z tworzywa to raczej unikać a jak w dużych bańkach to szczególnie (tak jak mogą kupować serwisy).

Oczywiście norma ISO 49.25 dotyczy motocykli z ABS. Układ powinien być bardzo dobrze przepłukany - z reguły 3-4 krotność pojemności układu.

Komp podpina się w samochodach z ABS w układach czteroobwodowaych i więcej - komp wskazuje od którego elektrozaworu należy zacząć odpwietrzanie.

To tyle.

Nikt nie miał problemu z kupowaniem płynu w kasku?
RxxxP
 

Re: Płyn hamulcowy

Postprzez Pix » Pn cze 27, 2011 5:35 pm

RNP napisał(a):Nikt nie miał problemu z kupowaniem płynu w kasku?

:lol: :lol: :lol: :lol:
Ważne by myśleć głową, a nie manetką...

CBR XX Owners Club Poland
www.cbr-xx.pl
Avatar użytkownika
Pix
Znawca
 
Posty: 259
Dołączył(a): Cz sty 27, 2011 5:42 pm
Lokalizacja: Świnoujście
Wiek: 48
Motocykl: CBR 1100XX4

Re: Płyn hamulcowy

Postprzez motolukasz » Śr cze 29, 2011 9:19 pm

RNP napisał(a):Nikt nie miał problemu z kupowaniem płynu w kasku?


Ja nie miałem, bo nie prubowałem :mrgreen:
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Avatar użytkownika
motolukasz
Miłośnik
 
Posty: 658
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:52 pm
Lokalizacja: Pruszków
Wiek: 44
Imię: Łukasz
Motocykl: CBF 1000
W siodle: <100 kkm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 98 gości