Prędkościomierz działa kiedy chce

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Prędkościomierz działa kiedy chce

Postprzez matek45 » Pt lip 23, 2021 6:03 am

Witajcie,
w mojej hondzie cbf 600 na z 2004 roku (pc38) wskaźnik prędkości czasem odmawia posłuszeństwa. Czasami jak odpalę i jadę to wskazówka nie wskazuje prędkości. Czasami (ale rzadko) wystarczy przekręcić kluczyk jeszcze raz, częściej zaczyna działać przy wyższych prędkościach ( >100km/h). Sprawdziłem kostkę z lewej strony pod fotelem, przeczyściłem kontakt sprayem i niestety nie pomogło. Czy to oznacza koniec czujnika prędkości?
Na zegarach wszystko inne działa - obrotomierz, wszystkie kontrolki, wyświetlacz elektroniczny. Najgorsze, bo podczas jazdy z niedziałającym prędkościomierzem nie nabijają się kilometry, chociaż dla niektórych to może być zaleta :shifty:
matek45
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): N mar 31, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Piastów
Imię: Mateusz
Motocykl: CBF 600
W siodle: <100 kkm

Re: Prędkościomierz działa kiedy chce

Postprzez matek45 » N lip 25, 2021 7:27 am

Dokonałem pewnych odkryć. Coś musi być z samym czujnikiem albo elementem, z którym współpracuje czujnik.
Po podpięciu wyświetlacza biegów, pod kostkę przy siedzeniu, czujnik również nie dostaje informacji o prędkości, więc wnioskuję, że od kostki do liczników jest wszystko ok.
Niezależnie czy wyświetlacz biegów jest podłączony czy nie, to prędkościomierz i tak potrafi wskazywać 0 podczas jazdy (czyli nie jest to też wina wyświetlacza).

Czy przy czujniku ustawia się jakąś szczelinę albo jest jakaś inna regulacja, która wpływa na wysyłanie sygnału?
matek45
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): N mar 31, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Piastów
Imię: Mateusz
Motocykl: CBF 600
W siodle: <100 kkm

Re: Prędkościomierz działa kiedy chce

Postprzez jacecek » N lip 25, 2021 9:27 pm

Poczytaj tu viewtopic.php?f=21&t=5640
Mój przypadek jest opisany w dwóch ostatnich postach trzeciej strony - może coś Ci się wyjaśni albo wskaże kierunek dalszego postępowania.

Całkowicie zgadzam się z tym co napisał raphi:
raphi napisał(a):Zdecydowanie obstawiam brak połączenia elektrycznego na jakimś kablu / kostce.

600 się nie psuje! Nigdy!
pozdrawiam - jacecek
Avatar użytkownika
jacecek
Użytkownik
 
Posty: 52
Dołączył(a): Wt sie 08, 2017 8:49 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Wiek: 66
Imię: Jacek
Motocykl: Honda CBF600SA 2011
W siodle: <100 kkm

Re: Prędkościomierz działa kiedy chce

Postprzez matek45 » Pn lip 26, 2021 4:53 am

Dzięki za odpowiedź. Czyli pomogło grzanie na słońcu? Moja Honda w te upały cały czas stoi na słońcu i się zastanawiałem ostatnio czy problemy z prędkościomierzem nie występują od zbyt wysokich temperatur? Inny forumowicz napisał, że wymiana czujnika rozwiązała problem. Sprawdzę jeszcze raz kostkę (przy filtrze powietrza), gdyż już tam są problemy z sygnałem.
matek45
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): N mar 31, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Piastów
Imię: Mateusz
Motocykl: CBF 600
W siodle: <100 kkm

Re: Prędkościomierz działa kiedy chce

Postprzez matek45 » Śr maja 25, 2022 9:19 am

Kolejny update:
zauważyłem, że czujnik zaczyna działać jak się silnik rozgrzeje, ale to trzeba przejechać jakieś ~15km. Zapewne jest przerwa w obwodzie w samym czujniku i temperatura może rozszerzać termicznie przewód, że po jakimś czasie zaczyna łączyć. Po wyłączeniu silnika i odczekaniu godziny znowu nie działa i czekam aż silnik się nagrzeje.

Chcę wyjąć czujnik i sprawdzić do organoleptycznie ale zastanawiam się czy po jego wyjęciu nie zacznie lać mi się olej. Czy jest ktoś kto już wyjmował ten czujnik i jest w stanie powiedzieć czy najpierw należy spuścić trochę oleju z silnika i dopiero wtedy zdemontować czujnik czy nie ma to znaczenia?
matek45
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): N mar 31, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Piastów
Imię: Mateusz
Motocykl: CBF 600
W siodle: <100 kkm

Re: Prędkościomierz działa kiedy chce

Postprzez matek45 » Pn cze 13, 2022 6:44 am

Sprawa rozwiązana. Kupiłem używany czujnik prędkości (150zł) i po wymianie problem nie występuje.
Pytałem się w serwisie jaki jest koszt nowego oraz z jakich modeli można szukać używanych. Nowy kosztuje 1303zł (słownie TYSIĄC trzysta trzy polskich nowych złotych!) SZOK! Używany pasuje od CBR 900rr (taki kupiłem) oraz od 929rr. Czujnik od 600rr ma za krótki przewód, ale wydaje mi się, że wystarczyłoby go przedłużyć i też by działał.

Jeżeli chodzi o przydatne informacje dla potomnych, to:
- do wymiany czujnika należy zdjąć airboxa. Sprawa w sumie prosta ale czasochłonna, gdyż należy wymontować siedzenie, bak oraz sporo odczepiania rurek i przewodów. Finalnie nic trudnego, tylko należy być uważny czy wszystko zostało podczepione jak było.
- pod samym airboxem jest spinka (taka hondowska trytytka, którą da się otworzyć) i spina wszystkie kable, które lecą na tył motocykla (wcześniej miałem obawy odnośnie demontażu airboxa i zastanawiałem się czy mógłbym to zrobić przez szczelinę od lewej strony motocykla, żeby nie rozbierać połowy motocykla - taka chirurgiczna robota, jednak teraz już wiem, że to niewykonalne. Zarówno nie będzie dojścia do tej spinki, jak również śruby od czujnika były tak mocno przykręcone, że ciężko byłoby to zrobić w taki sposób)
- podczas demontażu czujnika nie wypłynie olej, gdyż sam czujnik jest troszkę wyżej niż górna część bagnetu do sprawdzania ilości oleju.

Podczas demontażu starego czujnika zauważyłem, że do tego czarnego walca, który wchodzi w skrzynię, znajduje się srebrna maź. Coś jak pasta termo-przewodząca. Teraz się zastanawiam czy to mogło nie być powodem takiego losowego działania prędkościomierza, ale nie chciałem sprawdzać jak się zachowa po wyczyszczeniu, gdyż już miałem kupiony sprawny czujnik, a montażu tych wszystkich elementów motocykla było tyle, że podziękowałem.
matek45
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): N mar 31, 2019 7:07 pm
Lokalizacja: Piastów
Imię: Mateusz
Motocykl: CBF 600
W siodle: <100 kkm

Re: Prędkościomierz działa kiedy chce

Postprzez cerber » Pn cze 13, 2022 8:04 am

xdrinks
Avatar użytkownika
cerber
Znawca
 
Posty: 433
Dołączył(a): Cz wrz 06, 2018 5:18 pm
Imię: Artur
Motocykl: cbf 1000 sc64
W siodle: 100-200 kkm


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości

cron