Ukręcona śruba dekla

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Ukręcona śruba dekla

Postprzez rafa106 » Śr sie 03, 2022 5:12 am

Cześć,
Potrzebuję porady co zrobić z gwintem po ukręceniu śruby dekla...
Założyłem dekiel prawy w sc64 i dokręcałem według serwisówki schematem criss-cross i stopniowo z momentem 12Nm.
Niestety jedna śruba się kręciła, powiedzmy, dłużej... delikatnie dokręcałem, klucz nie sygnalizował osiągnięcia momentu i w pewnym momencie usłyszałem cyknięcie delikatne - nie z klucza.
Delikatnie wykręciłem śrubę, która o dziwo ukazała się ukręcona po środku długości gwintu ale jeszcze nie ułamana i dlatego udało się ją wykręcić.
Na jej miejsce wkręciłem następną ale mam wrażenie, że jest podobnie - dynamometrycznym będę kręcił aż się śruba lub gwint zerwą. Ręcznie natomiast dokręcam i się blokuje według mnie wystarczająco. W innych punktach jest ok, klucz działa markując osiągnięcie momentu dokręcania.
Co z tym zrobić? Próbować poprawić gwint (nie wiem czy jest zerwany)?
Nie wiem jak się za to zabrać w aluminium....
Co możecie doradzić w temacie?

Z góry dzięki za pomoc!
Avatar użytkownika
rafa106
Użytkownik
 
Posty: 102
Dołączył(a): Cz wrz 26, 2013 7:50 am
Wiek: 48
Imię: Rafał
Motocykl: CBF 1000 FA
W siodle: <100 kkm

Re: Ukręcona śruba dekla

Postprzez MarcinMMz » Śr sie 03, 2022 6:37 am

Skoro dokręcasz ręcznie i czujesz że jest OK to zostaw jak gwint trzyma. Niestety te odlewy są bardzo delikatne i trzeba bardzo uważać.
Nie wiem jakim kluczem dysponujesz ale do tak precyzyjnych tematów zasadniczo trzeba używać kluczy takich z wyższej półki bo margines błędu jest bardzo mały.

W ostateczności jak zerwiesz gwint to da się go naprawić; kiedyś temat przerabiałem podczas generalnego remontu zimowego w poprzednim sprzęcie gdzie okazało się że w wielu miejscach jest problem i trzeba sobie radzić.

Napisałeś że gwint trzyma zatem spróbuj wkręcić śrubę na klej do gwintów (np. Loctite 243) i tak zostaw; to powinno wzmocnić to połączenie. Jak (tfu tfu) zerwiesz gwint to już tylko pozostaje Ci precyzyjna robota; rozwiercenie, nagwintowanie, wkręcenie wkładki na klej do gwintów i tyle... W necie masz wiele poradników i zestawów do naprawy zerwanych gwintów.
MarcinMMz
 

Re: Ukręcona śruba dekla

Postprzez rafa106 » Śr sie 03, 2022 6:44 am

Zapoznałem się już z tymi sposobami z netu ale chciałem opinii zaufanej... dzięki!
Jeśli chodzi o klucz to użyłem proxxon 6-30 tutaj....
Avatar użytkownika
rafa106
Użytkownik
 
Posty: 102
Dołączył(a): Cz wrz 26, 2013 7:50 am
Wiek: 48
Imię: Rafał
Motocykl: CBF 1000 FA
W siodle: <100 kkm

Re: Ukręcona śruba dekla

Postprzez MarcinMMz » Śr sie 03, 2022 6:53 am

No to w sumie jest to sprzęt tzw. profi więc nie powinien zaskakiwać. Pozostaje jeszcze Loctite do rozważenia; procedurę już znasz ;-)
MarcinMMz
 

Re: Ukręcona śruba dekla

Postprzez rafa106 » Śr sie 03, 2022 8:55 am

Temat ogarnięty, niepotrzebnie najadłem się strachu....
Dziś na spokojnie podszedłem do tematu i wykręciłem śrubę, którą dokładnie oczyściłem wraz z otworem odtłuszczaczem i sprężonym powietrzem. Następnie wkręciłem zaczynając od momentu 6, następnie 8, 11 i na koniec 12 - wszystko powoli i delikatnie no i ufff....udało się :)
Avatar użytkownika
rafa106
Użytkownik
 
Posty: 102
Dołączył(a): Cz wrz 26, 2013 7:50 am
Wiek: 48
Imię: Rafał
Motocykl: CBF 1000 FA
W siodle: <100 kkm

Re: Ukręcona śruba dekla

Postprzez MarcinMMz » Śr sie 03, 2022 9:13 am

xclapping
MarcinMMz
 

Re: Ukręcona śruba dekla

Postprzez maćko » Śr sie 03, 2022 1:18 pm

Możesz też poprawić gwintownikiem gwint i zmierzyć czy czasem otwór nie jest głębszy niż długość oryginalnego gwintu - czasem tak jest, że otwory nie są w pełni wykorzystane - wtedy gwintujesz trochę głębiej i dajesz dłuższą śrubę
Romet Pony (motorynka), MZ ETZ 250, Honda XL 125 Varadero, HONDA CBF 500+, Yamaha MT03 660 ccm
Avatar użytkownika
maćko
Miłośnik
 
Posty: 913
Dołączył(a): Cz lip 07, 2011 8:21 pm
Lokalizacja: Mosina
Wiek: 49
Motocykl: MT 03

Re: Ukręcona śruba dekla

Postprzez rafa106 » Śr sie 03, 2022 6:15 pm

Sprawdzę, dzięki za podpowiedź.
Avatar użytkownika
rafa106
Użytkownik
 
Posty: 102
Dołączył(a): Cz wrz 26, 2013 7:50 am
Wiek: 48
Imię: Rafał
Motocykl: CBF 1000 FA
W siodle: <100 kkm

Re: Ukręcona śruba dekla

Postprzez MarcinMMz » Cz sie 04, 2022 6:24 am

Z taką dłuższą śrubą może być problem aby coś podpasować z takim konkretnie łbem jak zastosowała Honda i żeby się nie odróżniało wzrokowo od pozostałych.
Jak trzyma gwint to już nie ruszaj; ewentualnie temat na przyszłość jak faktycznie będzie problem z gwintem.
MarcinMMz
 

Re: Ukręcona śruba dekla

Postprzez rupert » So sie 06, 2022 5:07 am

Trzeba uważać z kluczami "budżetowymi". Mnie raz się podwiesił, czy zablokował, grzechotka działała normalnie, ale nie dynamometr. Teraz sprawdzam sobie klucz na jakiejś bezpiecznej śrubie przed kręceniem w alu
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości