CB500S 1998r. problem z kontrolka Neutral

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

CB500S 1998r. problem z kontrolka Neutral

Postprzez mirmar » Pn sie 29, 2022 6:56 am

Cześć. Kupiłem kilka dni temu Hondę CB500S z 1998r. (PC32) i mam problem z kontrolką biegu neutralnego, która nie wskazuje „luzu”. Kontrolka jakby „żyje swoim życiem” a precyzyjniej rzecz ujmując, to świeci się gdy mam wciśnięte sprzęgło, tj w czasie postoju i wciśniętego sprzęgła cały czas się świeci, niezależne czy jest wbity „luz”, 1 czy 2 bieg lampka się świeci. Jak ruszę, czyli puszcze sprzęgło to kontrolka gaśnie, ale potem przy każdym wciśnięciu sprzęgła przy zmianie biegu kontrolka się na ten czas zapala. Nigdzie nie spotkałem się z opisem takiej sytuacji a wszędzie gdzie były problemu z kontrolka „luzu” to sprawa się sprowadzała do konieczności wymiany czujnika biegu neutralnego. Jeśli by to był ten czujnik to koszt wymiany i jej skomplikowanie nie jest duże. Jest to mój pierwszy motor i wole zapytać zanim zacznę przy nim babrać i wpędzać się w niepotrzebne koszty.
mirmar
Nowicjusz
 
Posty: 14
Dołączył(a): N sie 21, 2022 11:38 pm

Re: CB500S 1998r. problem z kontrolka Neutral

Postprzez rupert » Pt wrz 02, 2022 3:41 am

Albo czujnik walnięty, albo instalacja pokombinowana. Skoro zapala na sprzęgle, to mnie to wygląda na instalację i jakieś przepięcie neutrala na styk wciśniętego sprzęgła.
Czujnik zwiera masę, więc sprawdzisz go na stole.
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: CB500S 1998r. problem z kontrolka Neutral

Postprzez mirmar » Pt wrz 02, 2022 11:06 pm

Dzięki za info. Po długich szperaniach w necie znalazłem opis takiego samego problemu sprzed 12 lat tyle, że w innej Hondzie, ale wychodzi na to, że prawdopodobnie uszkodzona jest dioda prostownicza -taka mała kosteczka 2x2cm z 3 pinami. https://allegro.pl/oferta/silikonowy-pr ... m4EALw_wcB
Koszt nie jest zaporowy a i wymiana powinna być łatwa. Tyle, że nie znalazłem tylko lokalizacji tego ustrojstwa. Czy ktoś wie gdzie w CB500 z 98r. znajduje się ta dioda prostownicza? Przy skrzynce z bezpiecznikami i przy regulatorze napięcia tego nie napotkałem. Rozebrałem także osłonę za kanapą i tylna lampą ale także nie widziałem. Ktoś zna ten model na tyle, żeby cos podpowiedzieć? Pozdro.
mirmar
Nowicjusz
 
Posty: 14
Dołączył(a): N sie 21, 2022 11:38 pm

Re: CB500S 1998r. problem z kontrolka Neutral

Postprzez rupert » So wrz 03, 2022 6:02 am

Diody mogą być blisko regulatora.
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: CB500S 1998r. problem z kontrolka Neutral

Postprzez bogd74 » N wrz 04, 2022 4:56 am

Nie wiem gdzie jest w CB500 ale np w CB750 jest bardzo słabo widoczny bo jest w wiązce z prawej stony tak w połowie siedziska. Luknij na schemat z cb 500 i zlokalizujesz, to nr 9.
Wygląda,że też będzie w podobnym miejscu. Są na dwa lub trzy wtyki zależy od modeli motocykla
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
bogd74
Użytkownik
 
Posty: 153
Dołączył(a): Śr sie 21, 2019 7:19 pm
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Bogusław
Motocykl: HondaCB750 RC38 i 42
W siodle: <100 kkm

Re: CB500S 1998r. problem z kontrolka Neutral

Postprzez mirmar » N wrz 04, 2022 9:13 am

Tak, mam ten schemat. Znalazłem w części opisowej info, że diody znajdują się pod bakiem. Wczoraj już nawet zabrałem się za odkręcanie baku żeby chociaż go trochę odchylić i zobaczyć co tam jest, a nóż ukaże mi się owa kosteczka i udało by mi się ja wymienić. Niestety po odchyleniu zbiornika nic takiego nie widziałem, a dodatkowy pech jest taki, że dopiero co zatankowałem go do pełna, więc na razie musze poczekać aż większość paliwa przepale, bo użeranie się z prawie 20 kg bakiem nie ma sensu, więc odpuściłem.

Niemniej pytanie o pomoc w zlokalizowaniu tej diody jest nadal aktualne bo na filmikach na YT pokazujących demontaż baku lub rozbieranie całego moto CB500 nie widać żadnego takiego elementu nawet pod bakiem. Chciałbym to zrobić jak najszybciej się da ale z drugiej strony jeśli mam demontować cały bak i potem jeszcze demontować inne elementy by znaleźć i wymienić tą diodę, to może mi to zająć kilka dni i na ten czas wyłączyć moto z użytkowania, więc nie wiem czy nie skończy się to odłożeniem tej sprawy na okres zimowy, kiedy będę mógł motor na tydzień spokojnie rozbabrać.

Swoją drogą, ktoś wie czy wymiana tej diody wygląda jak wymiana bezpiecznika, tj wysunąć z gniazda stary element i wsunąć nowy, czy to wymaga lutowania lub jakiejś innej głębszej ingerencji?
mirmar
Nowicjusz
 
Posty: 14
Dołączył(a): N sie 21, 2022 11:38 pm

Re: CB500S 1998r. problem z kontrolka Neutral

Postprzez bogd74 » N wrz 04, 2022 10:51 am

Stawiam, że nie jest pod zbiornikiem ( temperatura)...zobacz długość wiązki...szukaj gdzie Ci pisałem, a co do montażu to wyciągasz stary i wkładasz nowy...
Patrz jak jest w CB 750, z góry nie zobaczysz...
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
bogd74
Użytkownik
 
Posty: 153
Dołączył(a): Śr sie 21, 2019 7:19 pm
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Bogusław
Motocykl: HondaCB750 RC38 i 42
W siodle: <100 kkm

Re: CB500S 1998r. problem z kontrolka Neutral

Postprzez mirmar » N wrz 04, 2022 1:18 pm

Dzięki za fotkę. Będę szukał. Czy możesz opisać tą fotkę, bo nie wiem które miejsca motocykla przedstawia?

Honda dioda prostownicza.jpg
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
mirmar
Nowicjusz
 
Posty: 14
Dołączył(a): N sie 21, 2022 11:38 pm

Re: CB500S 1998r. problem z kontrolka Neutral

Postprzez bogd74 » N wrz 04, 2022 2:55 pm

Nie...pod siedzeniem...pisałem wcześniej
Avatar użytkownika
bogd74
Użytkownik
 
Posty: 153
Dołączył(a): Śr sie 21, 2019 7:19 pm
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Bogusław
Motocykl: HondaCB750 RC38 i 42
W siodle: <100 kkm

Re: CB500S 1998r. problem z kontrolka Neutral

Postprzez mirmar » N wrz 04, 2022 10:11 pm

U mnie, w CB500, wygląda to trochę inaczej. Pod fotelem jest schowek, oraz komora z akumulatorem a wiązka biegnie bokiem, przy krawędzi baku i ramy a potem skręca w poprzek, centralnie pod zbirnikiem. Pokrywało by się to ze szkicem instalacji, który załączyłeś oraz opisem z manuala jaki sobie przetłumaczyłem, ze dioda prostownicza jest pod bakiem ("DIODY: pudełko z diodami znajduje się pod zbiornikiem paliwa."). Znalazłem filmik na YT z demontażu CB500 i wygląda to identycznie jak u mnie. Chyba, że się mylę. Fotki (stopklatki) poniżej. Jeśli by tak było to bez całkowitego demontażu zbiornika się nie obędzie, bo chyba żadne uchylanie go nie umożliwi wymiany tej diody.

HONDA CB500 bez baku3 strzałki.jpg

HONDA CB500 bez baku4 strzałki.jpg

HONDA CB500 bez baku1.jpg


Jeszcze zdjęcia, pokazujące z innej perspektywy lokalizacje montażu diody. Wygląda na to, że pudełko z dioda jest pod górna częścią zbiornika, dlatego łudzę się, że gdyby udało się go odchylić od strony kierownicy to może obeszło by się bez odpinania wężyków paliwowych od kranika i pozostałych, bodajże od odpowietrzenia i czegoś jeszcze.
HONDA CB500 bez baku5 strzałki.jpg

HONDA CB500 bez baku6strzałki.jpg
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
mirmar
Nowicjusz
 
Posty: 14
Dołączył(a): N sie 21, 2022 11:38 pm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości