Obniżenie motocykla

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Obniżenie motocykla

Postprzez ciwin » Wt mar 14, 2023 1:08 pm

Kupiłem Hondę VFR 800 Crossrunner. Były właściciel obniżył troszeczkę na lagach i na kościach motocykl. Problem w tym, że teraz nie mogę Hondy postawić na stopce centralnej. Też nie jestem wysokiego wzrostu (174 cm), przez co teraz dobrze mi się siedzi (pełne stopy na ziemi), ale to bardzo kłopotliwe przy serwisie łańcucha. Motocykl dosyć ciężki i zastanawiam się co zrobić, wrócić do ustawień fabrycznych, czy męczyć się dalej szukając drugiej osoby do pomocy przy stawianiu motocykla na stopkę centralną?
ciwin
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt mar 14, 2023 11:31 am
Imię: Robert
Motocykl: HONDA VFR 800 Crossr
W siodle: >300 kkm

Re: Obniżenie motocykla

Postprzez pwaos » Wt mar 14, 2023 1:54 pm

Mam ten sam problem, ale po prostu stawiam na stopce centralnej stając na niej całym ciężarem. Na dodatek w miejscu gdzie należy postawić stopę jest tyle pizdryków, że nie da się tego zrobić szybko. I muszę pamiętać o mniejszym prześwicie, co może być niespodzianką w niektórych sytuacjach.
Avatar użytkownika
pwaos
Użytkownik
 
Posty: 190
Dołączył(a): So lip 04, 2020 8:54 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Imię: Paweł
Motocykl: Tracer 9 GT+
W siodle: <100 kkm

Re: Obniżenie motocykla

Postprzez ciwin » Wt mar 14, 2023 2:07 pm

Próbowałem ale nic z tego. Ważę 74 kg i nie daję rady. Gdy próbowałem go ostatnio zrzucić że stopki stojąc obok, motocykl mnie przeważył i poleciał na bok, z racji wyższej wysokości na której stoi. Na szczęście bez zniszczeń, ale niesmak i strach pozostał. Myślałem by skrócić centralną, ale czy to dobry pomysł, już nie jestem przekonany
ciwin
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt mar 14, 2023 11:31 am
Imię: Robert
Motocykl: HONDA VFR 800 Crossr
W siodle: >300 kkm

Re: Obniżenie motocykla

Postprzez ciwin » Wt mar 14, 2023 2:13 pm

Myślałem by znaleźć taką samą i przysiąść się do standardowej wysokości, ale nie sposób znaleźć takiej samej na drodze. Szukałem do sprzedaży na OLX, ale nigdzie w rozsądnej odległości nie znalazłem takowej.
ciwin
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt mar 14, 2023 11:31 am
Imię: Robert
Motocykl: HONDA VFR 800 Crossr
W siodle: >300 kkm

Re: Obniżenie motocykla

Postprzez pwaos » Wt mar 14, 2023 2:15 pm

Z mojego punktu widzenia wolę te niedogodności niż dotykanie jezdni tylko palcami. Ale każdy musi sam ocenić.
Avatar użytkownika
pwaos
Użytkownik
 
Posty: 190
Dołączył(a): So lip 04, 2020 8:54 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Imię: Paweł
Motocykl: Tracer 9 GT+
W siodle: <100 kkm

Re: Obniżenie motocykla

Postprzez ciwin » Wt mar 14, 2023 2:28 pm

Zapewne masz rację. Dziękuję za opinię. Pozdrawiam
ciwin
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt mar 14, 2023 11:31 am
Imię: Robert
Motocykl: HONDA VFR 800 Crossr
W siodle: >300 kkm

Re: Obniżenie motocykla

Postprzez ciwin » Wt mar 14, 2023 2:30 pm

Wszak smarowanie to tylko parę chwil, a jazda to wszystko poza tym. Rozsądne
ciwin
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt mar 14, 2023 11:31 am
Imię: Robert
Motocykl: HONDA VFR 800 Crossr
W siodle: >300 kkm

Re: Obniżenie motocykla

Postprzez pwaos » Wt mar 14, 2023 3:08 pm

To dołożę jeszcze swoje ostatnie 0,03 zł. Pod koniec ubiegłego sezonu miałem przewrotkę na parkingu. Oczywiście z głupiego powodu. Z pośpiechu nie popatrzyłem do tyłu przed cofaniem i trafiłem nogą w obniżenie, zabrakło tych 2 - 3 cm. Koszt doprowadzenia wszystkiego do poprzedniego stanu wyniósł ~1500 zł. I to również dzięki temu, że większość uderzenia zamortyzował kufer boczny. Gdybym popatrzył wcześniej do tyłu albo miał te 3 cm, to nawet bym tego nie pamiętał, nic by się nie stało. Dlatego warto mieć ten komfort pod stopami. Wiem, że niskie i "opiniotwórcze osoby" na YT uważają że to nie problem, ale dla mnie jest. A co do smarowania, to założyłem Scottoiler. Niedługo przetestuję.
Avatar użytkownika
pwaos
Użytkownik
 
Posty: 190
Dołączył(a): So lip 04, 2020 8:54 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Imię: Paweł
Motocykl: Tracer 9 GT+
W siodle: <100 kkm

Re: Obniżenie motocykla

Postprzez ciwin » Wt mar 14, 2023 4:18 pm

Proszę bardzo o opinię po testowaniu. Usłyszałem parę "negatywnych zdań" na YT, że obniżanie motocykla to ingerencja w geometrię a przez to pewne ryzyko dla pewności prowadzenia. Ale kiedy ja chcę jeździć większym.
ciwin
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt mar 14, 2023 11:31 am
Imię: Robert
Motocykl: HONDA VFR 800 Crossr
W siodle: >300 kkm

Re: Obniżenie motocykla

Postprzez pwaos » Wt mar 14, 2023 7:22 pm

ciwin napisał(a):Proszę bardzo o opinię po testowaniu. Usłyszałem parę "negatywnych zdań" na YT, że obniżanie motocykla to ingerencja w geometrię a przez to pewne ryzyko dla pewności prowadzenia. Ale kiedy ja chcę jeździć większym.


Nie mam teraz punktu odniesienia, ale z tego co pamiętam, to nie wyczułem większej różnicy pomiędzy jazdą na motocyklu testowym z salonu i moim po obniżeniu. Przypomniała mi się jeszcze jedna niedogodność - w dużym złożeniu w zakręcie na nierównościach potrafi przytrzeć stopką centralną o asfalt. Jak mocniej bujnie to i iskry polecą. Z tego też powodu utwardziłem trochę tylne zawieszenie. Co do olejarki, to powinna się sprawdzić, bo przy moim użytkowaniu po prawie każdym wyjeździe trzeba było smarować łańcuch.

Może ktoś jeszcze wypowie się o efektach obniżenia motocykla.
Avatar użytkownika
pwaos
Użytkownik
 
Posty: 190
Dołączył(a): So lip 04, 2020 8:54 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Imię: Paweł
Motocykl: Tracer 9 GT+
W siodle: <100 kkm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: radzik i 27 gości